Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zapewnij szybki start zbożom jarym

Siew zbóż jarych i ich wschody przypadają na okres, w którym występują dość duże wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. Wpływa to obniżenie wigoru i bardzo wolny wzrost początkowy. Dotychczas czynnikiem wpływającym za zdrowotność zbóż, w niskich fazach rozwojowych, były zaprawy do zboża z dodatkiem dedykowanych nawozów dolistnych dodawanych podczas procesu zaprawiania.
  • 30.07.2024 11:17
  • Autor: Grupa tipmedia
Zapewnij szybki start zbożom jarym

Na dobry start

Zastosowanie zaprawy do zboża powinno być standardem w przygotowaniu materiału siewnego. Jednak z niewyjaśnionych przyczyn jest bardzo często pomijane, co jest błędem agrotechnicznym. To właśnie zaprawianie zabezpiecza kiełkujące i wschodzące rośliny przed chorobami odglebowymi oraz przenoszonymi z materiałem siewnym. 

Przed jakimi chorobami zabezpiecza zaprawianie

W zbożach jarych występują te same choroby, co w formach ozimych z wyjątkiem pleśni śniegowej:

  • zgorzelą siewek 

  • śniecią karłową 

  • śniecią cuchnącą 

  • głownią pylącą 

  • śniecią cuchnącą 

  • śniecią gładką 

Zdecydowanie najgroźniejszą chorobą jest zgorzel siewek- może ona powodować znacznie osłabienie roślin lub nawet ich zamieranie. To właśnie utrzymanie założonej obsady roślin jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących finalny plon nasion. Słaby wigor początkowy przełoży się na mniej wydajne krzewienie i możliwość zwiększenia liczby źdźbeł płonnych (niekłosonośych).

Brak zaprawiania, a konsekwencje w przyszłości

Bezpośrednią przyczyną zaniechania stosowania zaprawy do zbóż, jest brak ochrony przed zgorzelą siewek oraz innymi chorobami, których nie można wyeliminować fungicydami nalistnymi. 

Należy podkreślić, że zaprawianie jest jedynym czynnikiem ograniczającym występowania śnieci i głowni. Jeżeli z niezaprawionego materiału siewnego wyrosną rośliny porażone, to zarodniki z nich zostaną przeniesione na zdrowe kłosy. W przypadku wykorzystania ziaren jako materiału siewnego pochodzącego z plantacji, na których zaobserwowano wymienione jednostki chorobowe, to będzie on źródłem infekcji w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Dodaj Rootex to zaprawiania

Rootex jest absolutną nowością wprowadzoną przez firmę Osadkowski w 2024 roku do sprzedaży. Jest to produkt, który jest odpowiedzią na potrzebę optymalnego wykorzystania potencjału roślin do wzrostu i wigoru początkowego. Stosuję się podczas procesu zaprawiania jako dodatek do klasycznej zaprawy fungicydowej.

Produkt zawiera ekstrakty roślinne i makroelementy w formach o najwyższej przyswajalności dla roślin uprawnych. Dzięki czemu jego składniki zaaplikowane na ziarniaki zbóż mogą być bardzo łatwo pobierane przez korzenie młodych roślin i dostarczać im niezbędnych składników pokarmowych- zwłaszcza fosforu, który wpływa korzystnie na dalszy rozwój systemu korzeniowego.

Oprócz tego Rootex zwiększa dostępność żelaza i fosforu w formach łatwo przyswajanych dla roślin uprawnych w strefie korzeniowej oraz wpływa na zwiększenie ilości akwaporyn w strukturach komórkowych. Akwaporyny są to białka odpowiedzialne za międzykomórkowy transport wody. Wraz ze wzrostem ich liczby, zwiększa się zdolność roślin do gromadzenia wody oraz przetrwania okresowych jej niedoborów.

Rootex może być stosowany do zaprawiania wszystkich gatunków zbóż jarych. Z racji bardzo dobrej i bezproblemowej rozpuszczalności może być aplikowany również w formie oprysku. Powinien być on wykonany możliwie wcześnie- najlepiej jeszcze przed wschodami uprawy. Dlatego też najlepszym sposobem na zapewnienie szybkiego i pełnego wigoru startu zbożom jarym, jest zastosowanie Rootex w procesie zaprawiania.

Tu https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/zaprawy-do-nasion--c-001109 jest dostępna szeroka oferta zapraw do zboża. Wygodny i przejrzysty sposób filtrowania pozwoli na szybkie znalezienie odpowiedniego produktu, który jest zarejestrowany w danym gatunku zboża. Pewna dostawa w określonym dniu pozwoli już w momencie zakupu zaplanować prace związane z przygotowaniem materiału siewnego zbóż jarych.

Materiał partnera