- W związku z tym, iż w roku ubiegłym ze względu na pandemie nie udało się zrobić takiego święta bibliotekarzy, dlatego też postanowiliśmy zorganizować teraz takie święto dla bibliotekarzy z całego powiatu - mówi Witold Morawiec, wójt gminy Olesno.
- Działo się bardzo wiele, ponieważ przez dwa lata nie mogliśmy się spotkać, aby uroczyście i należycie uczcić Święto Bibliotek i Dzień Bibliotekarza, dlatego po przeszło dwóch latach ta dzisiejsza oprawa była szczególnie wyjątkowa. Wielu spośród pracowników bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego zostało uhonorowanych odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami - mówi Małgorzata Morawiec, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.
Najwyższym wręczonym podczas uroczystości odznaczeniem, był Złoty Medal za Długoletnią Służbę przyznany pani Teresie Pater.
- Bardzo ważne odznaczenia, jakie dzisiaj zostały tutaj rozdane to była Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i tutaj trzech bibliotekarzy w uznaniu zasług zostało tutaj uhonorowanych tą odznaką. Były to panie: Ewa Cholewa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie, Bernadetta Łucek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Dorota Margosia z Biblioteki Publicznej w Szczucinie - dodaje Małgorzata Morawiec.
W trakcie spotkania miało miejsce także wręczenie wyróżnień „Zasłużony Bibliotekarz Powiatu Dąbrowskiego”.
- To niełatwe zadanie i praca bibliotekarza. Chcemy ją docenić - nowewyzwania, nowe oczekiwania czytelników. Trzeba docenić tę pracę, która jest bardzo potrzebna dla społeczeństwa - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Na zakończenie w ramach podziękowań dla wszystkich pracowników odbył się koncert muzyki operetkowej.
- Koncert muzyki operowej, operetkowej w wykonaniu solistów, śpiewaków. Wystąpili - pani dr Alicja Płonka, pan Tomasz Furman oraz pani Katarzyna Plewniak, a akompaniament zapewniła pani Katarzyna Leśniak-Skóra - mówi Małgorzata Morawiec.
Dodajmy, że całą uroczystość poprowadził Łukasz Fijał, reżyser teatralny, scenarzysta i kierownik produkcji teatralnej.