Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wojewoda małopolski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po niedzielnych nawałnicach

Kolejny silny front burzowy przeszedł wczoraj po południu i wieczorem przez Małopolskę. Najbardziej intensywny przebieg zjawisko to miało w powiatach nowosądeckim, brzeskim i tarnowskim. Działania służb zostały podsumowanie za zwołanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmity posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyli też przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, które najbardziej ucierpiały. Poszkodowane gminy wczoraj odwiedził I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.
  • Źródło: MUW w Krakowie

Po raz kolejny Małopolska została nawiedzona przez powódź błyskawiczną. O sile zjawiska świadczy liczba 270 interwencji, którą podjęła od wczorajszego wieczoru Straż Pożarna, jak również ich zróżnicowanie. Interwencje te prowadziło 1700 ratowników i 300 zastępów. Rano bez prądu pozostawało 99 mieszkańców, z czego 89 w powiecie nowosądeckim. Dziękuję służbom za intensywne działania. Pogoda dalej będzie niespokojna. Monitorujemy sytuację. Wszystkie służby są w pełnej gotowości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Informacje o skutkach frontu burzowego podane przez samorządy:

Powiat nowosądecki

W wyniku intensywnych opadów deszczu na terenie powiatu nowosądeckiego doszło do następujących zdarzeń:

- zalane zostały drogi powiatowa w miejscowościach: Korzenna, Trzycierz, Paszyn;

- w miejscowości Korzenna zalane zostały domy, sklepy, podtopiona została remiza OSP Korzenna i amfiteatr;

- doszło do zalania ulic w miejscowościach: Stary Sącz, Chełmiec, Wielogłowy, Tęgoborze, Piątkowa;

- w miejscowości Kamianna zatkane zostały przepusty, na miejscu działała koparka.

Gmina Korzenna

Zarządzeniem Wójta Gminy Korzenna zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Korzenna.

Jak podaje gmina, odnotowano następujące straty w gminie:

- podtopione zostały budynki mieszkalne i usługowe wzdłuż drogi powiatowej Korzenna - Wilczyska w miejscowości Korzenna, Trzycierz;

- wystąpiły podtopienia wzdłuż drogi powiatowej w Łyczanej;

- zerwany został most w Koniuszowej na drodze gminnej;

- zerwany został most w Korzennej na drodze gminnej;

- podtopiona została szkoła w Korzennej, siłownia napowietrzna Osa, Orlik
w Korzennej, plac zabaw;

- zniszczona infrastruktura drogowa na miejscowościach: Korzenna, Trzycierz, Koniuszowa, Łęka;

- zalany amfiteatr w Korzennej.

W rejony wystąpienia szkód zostały wysłane służby Powiatowego Zarządu Dróg.

Gmina Łososina Dolna:

- uszkodzenia w infrastrukturze drogowej, droga powiatowa Tęgoborze - Chomranice i Zawadka.;

- uszkodzenia w infrastrukturze drogowej, doga powiatowa Tęgoborze - Wronowice;

- w miejscowości Świdnik zerwany most w miejscowości Świdnik - brak dostępu do posesji;

- zalane budynki w miejscowości Zawadka i Świdnik;

- zalana budynki użyteczności publicznej tj. Ośrodek Zdrowia, szkoła, piekarnia oraz inne budynki prywatne w Tęgoborzy;

- napływ rumoszu kamiennego wraz z lawiną błotną;

Powiat brzeski

Burmistrz Czchowa ogłosił alarm przeciwpowodziowy.

Najwięcej interwencji Straż Pożarna odnotowała w gminach Czchów, Dębno, Brzesko, Gnojnik. Działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, garaży, posesji, udrażnianiu przepustów, rowów, czyszczeniu dróg z naniesionego błota i kamieni, przygotowywanie worków z piaskiem do ewentualnego zabezpieczenia budynków, usuwanie wywrotów z dróg.

Charakterystyczne zdarzenia:

- Pompowanie zalanej piwnicy, kotłowni, magazynu , stołówki, łazienka
z prysznicami oraz kuchni w trzy kondygnacyjnym budynku Domu Rekolekcyjnego Czchów ul. Koleboka 3. W budynku przebywało 30 dzieci – uczestników kolonii oraz 7 pracowników obsługi. Nie było konieczności ewakuacji osób.

- Pompowanie wody z przepompowni będącej ujęciem wody dla mieszkańców 2 gmin (Czchowa oraz Gnojnika) – Czchów ul. Sądecka. Przez ok. 3 godziny nie działały pompy tłoczące wodę wodociągiem w sumie dla ok. 12000 mieszkańców ww. gmin.

- W m. Mokrzyska gm. Brzesko na odcinku ok. 100 m. autostrady A4 472 km drogi na pasie w kier. Krakowa doszło do osunięcia się ziemi na jezdnię. Zdarzenie zabezpieczył zarządca drogi oraz Policja. Działania straży polegały na zmyciu jezdni autostrady przy użyciu dwóch prądów wody. Na czas działań zarządcy drogi związanych z usunięciem ziemi ruch na autostradzie w kier. Krakowa został wstrzymany.

Powiat tarnowski

Na terenie gminy Zakliczyn wystąpiły intensywne opady deszczu połączone z silnymi burzami, które spowodowały liczne podtopienia budynków, zerwanie nawierzchni dróg, uszkodzenia przepustów głównie w m. Ruda Kameralna, Filipowice, Stróże, Wola Stróska, Wesołów. Z brzegów wystąpiły potoki Rudzianka, Wolanka i ich dopływy.

Zaangażowane do działań ratowniczych zostały wszystkie jednostki OSP Z terenu gminy. Działania OSP polegały na udrażnianiu przepustów, rowów odprowadzających wodę, układaniu worków z piaskiem przy posesjach przy których doszło do podtopień.

Dodajmy, że dla wszystkich małopolskich powiatów zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o burzach z gradem z okresem obowiązywania dziś od godz. 13.00 do godz. 24.00. Prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do
75 km/h. Miejscami wystąpi grad. IMiGW-PIB wydał również ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód z zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Czarnej Orawy oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama