Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Uwaga! TVN: Górale nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19. Dlaczego?

Powiaty tatrzański i nowotarski mają najniższy procent zaszczepionych mieszkańców w całej Polsce. Widmo czwartej fali pandemii i kolejnego lockdownu nie przekonuje Podhalan. - My górale uważamy, że ta szczepionka jest szkodliwa – podkreśla inicjator akcji Góralskie Veto.

„To eksperyment”

Sebastian Pitoń zimą nawoływał do nieprzestrzegania zasad lockdownu i otwierania na Podhalu pensjonatów, restauracji i wyciągów, aby ratować biznesy. Przekonywał, że rząd, wprowadzając pandemiczne obostrzenia, stał się odpowiedzialny za bankructwa i śmierć wielu ludzi.

- My górale uważamy, że ta szczepionka jest szkodliwa. Patrząc na statystyki, z pełną dumą mogę powiedzieć, że my, sceptycy jesteśmy większością na tym terenie. Uważamy, że poddanie się procedurze szczepień jest dużo bardziej niebezpieczne niż niepoddanie się jej. Mamy tu na Podhalu już niezłą, stadną odporność. Gdyby COVID-19 był groźną chorobą, jakąś czarną ospą, to wszyscy byśmy już poumierali – przekonuje.
Słowa Pitonia potwierdziły się podczas próby wynajęcia pokoju na Podhalu. Okazuje się, że prawie nikt z prowadzących pensjonaty, hotele lub apartamenty, do których dzwoniliśmy, nie jest zaszczepiony.

- Nie planujemy się zaszczepić. Obawiamy się szczepionek – mówi jeden z właścicieli.

- Nie wszyscy pracownicy są zaszczepieni. To ich indywidualne decyzje, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć dlaczego – dodaje inny wynajmujący.

- To jest eksperyment. Nie wiemy, jakie będą skutki szczepień. Ja się szczepił nie będę – ucina krótko właściciel pensjonatu w Zakopanem.

Czwarta fala?

Stanisława Guta, kelnera w jednej z restauracji na Krupówkach, od bankructwa uratowało to, że jego szef otworzył restaurację w ramach Góralskiego Veta.

- Jestem zaszczepiony, ale statystyki pokazują, że jest nas tu zaledwie kilka procent. Nie rozmawiamy o tym, to trochę temat tabu. Niektórzy się wstydzą powiedzieć prawdę, że się zaszczepili, żeby nie nazwano ich głupcami – opowiada Gut.

Gerald Wolski ma firmę transportową, wozi turystów i wynajmuje apartamenty. Podczas lockdownu jego sytuacja była bardzo trudna. Zabrakło mu nawet pieniędzy na opał. Od początku pandemii popierał Góralskie Veto, a decyzje rządu uważa za niekonstytucyjne. Nie zaszczepił się, a na swoim kanale w sieci ostrzega, że szczepionki są eksperymentem.
- Czy się zaszczepimy czy nie, będzie czwarta fala i lockdown. To jest już przewidziane pół roku temu, tak samo jak zaplanowane były poprzednie zamknięcia. Teraz nas otworzyli, żeby ludzie mogli trochę odsapnąć, zarobić i na jesień znów zamkną. To manipulowanie społeczeństwem. Nie pozwolę się już zamknąć, moim zdaniem chroni mnie konstytucja i prawo do pracy i zarobku. Nikt nie może mi tego zabrać – przekonuje Wolski.

Dlaczego Wolski nie chce się zaszczepić? - Myślę o turystach, pracy, ale lęk przed konsekwencjami zdrowotnymi szczepienia cały czas z tyłu głowy jest – dodaje.

Sopot

W Sopocie jest czterokrotnie więcej zaszczepionych niż w Zakopanem. - Z danych na dziś wynika, że zaszczepionych jest 47 proc. mieszkańców Sopotu – mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta.

Z czego wynika tak duża rozbieżność między Sopotem a Zakopanem? - O konieczności szczepienia mówi u nas zarówno urząd miasta, gazety lokalne, jak i biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. prof. Marcin Hintz, czy dziekan Sopotu ks. płk prał. Jan Wołyniec, którzy podkreślają, że szczepienie się jest aktem miłości wobec bliźniego. To bardzo mocny, piękny przekaz – dodaje prezydent Sopotu.

W przeciwieństwie do Sopotu, duchowni na Podhalu są w kwestii szczepień bardzo ostrożni. - Sprawa szczepień jest bardzo delikatna. Jeśli nie mamy pewności, trudno jest namawiać z ambony innych. Sam jestem zaszczepiony i namawiam swoich znajomych. Natomiast, żeby robić to z pozycji autorytetu, byłoby mi trudno. Lepiej niech na ten temat się wypowiedzą biskupi – mówi anonimowo jednej z proboszczów.

- Gdzie są sołtysi? Weźmy odpowiedzialność. Na miejscu tych lokalnych włodarzy stanęłabym w pierwszym szeregu i dałabym przykład. Zróbmy coś i uniknijmy tych samych dylematów jesienią – komentuje Elżbieta Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! Konsultacje genealogiczne Konsultacje genealogiczne Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza na ostatnie w tym roku konsultacje genealogiczne, które odbędą się w sobotę 7 grudnia 2024 r. w godzinach 11:00-13:00 w Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie (ul. Krakowska 4, I piętro).Członkowie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Tarnowskiej będą do dyspozycji wszystkich, którzy interesują się genealogią i potrzebują porady i wsparcia w badaniu historii swojej rodziny. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone w poszukiwaniach przodków i odtwarzaniu historii rodzinnych.Konsultacje są bezpłatne.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyKancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Kancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe usługi dla przedsiębiorców w zakresie usług księgowych. Rozliczamy: 1. księgi handlowe, 2. ryczałt, 3. podatkową książkę przychodów i rozchodów. Kompleksowo obsługujemy kadry i prace, składamy deklaracje ZUS a także pomagamy rozpocząć działalność gospodarczą, założyć lub przekształcić spółkę. Oferujemy również kompleksowe usługi windykacji należności: - windykację polubowną w tym terenową, - windykację sądowo- egzekucyjną, -skip-tracing. Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie. Elastycznie podchodzimy do kwestii wynagrodzenia . Zapraszamy do kontaktu: Kancelaria Denarium Finanse i Windykacja Sp. z o.o. Tel. 14 637 66 60 e-mail: [email protected] www.denarium.pl
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama