- Dzisiaj odbywa się Jarmark Wielkanocny, aura co prawda jest zimowa, ale atmosfera jest niesamowicie gorąca. Spotkaliśmy się tutaj z kołami gospodyń wiejskich, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami, mamy mnóstwo akacji dla dzieciaków, bardzo dużo rzeczy się dzieje. Koła gospodyń wiejskich przygotowały pyszne potrawy, można je spróbować jak również zakupić. Mamy palmy, mamy konkursy pisanek, dzieciaki będą szukały jajeczek z królikiem wielkanocnym, także jest bardzo dużo atrakcji. Dzisiaj również na scenie będziemy mogli posłuchać spokojnej muzyki w wykonaniu naszych mieszkanek jak również zespołu, który przyjechał do nas i będzie uświetniał naszą imprezę – mówi Jowita Jurkiewicz-Drąg, burmistrz Ciężkowic.
W czasie wydarzenia rynek w Ciężkowicach ozdobiony był pisankami, dzieci i dorosłych witał też królik wielkanocny. Na stoiskach znaleźć można było spory wybór palm, ozdób świątecznych oraz produktów i półproduktów do przygotowania smakołyków na świąteczny stół.
- Przygotowałyśmy ciasto, palemki, stroiki. Robiłyśmy przez trzy tygodnie, panie chętnie przychodziły, pomagały – wyjaśnia Zofia Skrobiś, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kąśnej Górnej.
- Mamy warzywa na sałatę, buraczki z chrzanem, chrzan sam, to taki dziki chrzan, nie jest on hodowlany, tylko taki wolnorosnący w polu. Mamy też zupę chrzanową, to jest taki krem chrzanowy z jajkiem i wiejską kiełbasa – opisuje Teresa Zabielna, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zborowicach.
Mimo zimowej aury mieszkańcy gminy Ciężkowice i nie tylko postanowili wziąć udział w jarmarku.
- Przyjechaliśmy z miejscowości obok, z Rzepiennika Strzyżewskiego. Przyjechaliśmy z ciekawości. Lubimy takie targi, wspieramy lokalnych naszych przedsiębiorców, panie z kół. Jest ciekawie, dzieci mogą się coś nauczyć przy okazji. - Przyjechałem sobie palmę kupić, żeby było ładnie na Niedzielę Palmową poświęcić. Przyjechałam też zobaczyć jak koła gospodyń robią. Widziałem i kanapki i chleb, i ogórki, i pasztet z królika, różne rzeczy tu są. - Niech rozkwitają koła gospodyń wiejskich, niech ta tradycja trwa jak najdłużej, żeby młodzi brali przykład z tej tradycji, która jeszcze trwa i żeby to się jak najdłużej rozprzestrzeniało i żeby to nie zaginęło, bo to coś, co powinno trwać w Polakach jak najdłużej – mówią uczestnicy jarmarku.
Dla najmłodszych przygotowano także konkursy z nagrodami. Wydarzenie uświetnił występ muzyczny Izabeli Treli oraz zespołu Inula.