- Takie konkursy są bardzo ważne, to dziedzictwo kulinarne naszego regionu jest dla nas bardzo ważne. Jest to już II edycja konkursu pieczenia i dekoracji ciast. Cieszę się, że uczestniczy w nim tak dużo organizacji pozarządowych Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku wystartowało w konkursie aż 18 podmiotów. Króluje w tym roku sernik. Myślę, że komisja konkursowa ma nie lada orzech do zgryzienia – mówi Lesław Wieczorek.
Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, by wyłonić zwycięzcę konkursu.
- Obrady były na pewno trudne, bo proszę Państwa, nasz konkurs był akurat poświęcony sernikowi. Do konkursu przystąpiło 18 Kół Gospodyń Wiejskich. Wszyscy mieli piękne i smaczne ciasta. No i problem był znaleźć to najpiękniejsze i najsmaczniejsze – mówi Krzysztof Bryk.
Pierwsze miejsce zajął sernik przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcowie.
- Na pewno to jest duże wyróżnienie dla nas, że się udało taką wysoką nagrodę zdobyć, jako Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowaliśmy Szanownej Komisji sernik z fantazją, czyli to jest sernik z wkładką makową i masą orzechową. Lukrowany i przyozdabiany czekoladą. Oczywiście produkty są wiejskie. Wiadomo, że to było ekologiczne, zdrowe i smaczne – mówi Teresa Pietraszek.
Jak podkreśla Jan Sipior, wielu lokalnych przedsiębiorców coraz chętniej zajmuje się produkcją serów.
- Na terenie gminy rozwija się dosyć mocno produkcja serów i to w różnych wymiarach. Sery pochodzące z mleka krowiego, mleka owczego i mleka koziego. Mamy takie trzy zagłębia, które w tej chwili zaczynają je już masowo produkować oraz zaopatrywać naszych mieszkańców w te produkty. To jest właśnie Maniów i Państwo Jagłowie, Borki, tam są dwa gospodarstwa produkujące sery oraz Państwo Hasiak z Radwana -mówi Jan Sipior.
Duże zainteresowanie konkursem dowodzi, że mieszkańcy powiatu dąbrowskiego bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat bogatej tradycji regionalnej.