- Zaobserwowaliśmy wzrost wyjazdów, wzrost odbieranych tutaj zgłoszeń o stanie zagrożenia życia. Niestety większości przypadków są to osoby, które są zarażone koronawirusem – wyjaśnia Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.
Obecnie najczęściej pomocy potrzebują ludzie młodzi w wieku około od 30 do 40 lat. Jeśli nie wiadomo, czy pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 ratownicy mogą wykonać szybki test w karetce.
- Od 1 grudnia wszystkie Zespoły Ratownictwa Medycznego są wyposażone w testy i wykonujemy takie testy, jeżeli są tylko takie wskazania u pacjentów w domu – dodawał Krzysztof Krzemień z tarnowskiego pogotowia.
Tarnowskie pogotowie dysponuje 13 Zespołami Ratownictwa Medycznego, co ważne po każdym pacjencie covidowym ambulanse są dezynfekowane.
- Ratownicy na wyjazd do podejrzenia, bądź do osoby, która ma potwierdzonego koronawirusa, wyjeżdżają w pełni zabezpieczeni, w kombinezonach, w maskach, w przyłbicach, bądź goglach. Po takiej wizycie, po takich działaniach ratowniczych ta karetka musi zostać zdezynfekowana – wyjaśniał Krzysztof Krzemień.
Tarnowskie pogotowie obecnie ma dwa stanowiska do dezynfekcji ambulansów. Takie oczyszczanie karetki z wirusa trwa około półtora godziny.