W przypadku Tarnowa takie Centrum Zdrowia Psychicznego będzie przy szpitalu św. Łukasza, który zgłosił się do pilotażu. To ten ośrodek będzie koordynował opiekę nad osobami z problemami psychicznymi i w tej opiece ściśle będzie współpracował z Dziennym Oddziałem Psychiatrii oraz Poradnią Zdrowia Psychicznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Niebawem zostanie podpisana umowa w tej sprawie.
Pilotaż centrów zdrowia psychicznego jest jednym z elementów restrukturyzacji psychiatrii, wprowadzanej przez Ministerstwo Zdrowia. Ma on umożliwić przetestowanie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej.
- Zespół Przychodni Specjalistycznych zawsze działa dla dobra pacjenta. Jest to dla nas najważniejsze. Jeżeli powstał jakiś program, który ma ułatwić pacjentowi dostęp do lekarza, poprawić jakość leczenia, usprawnić system, wprowadzić nową jakość w leczeniu psychiatrycznym to oczywiście nasza Przychodnia weźmie w tym udział - mówi prezes ZPS, Jarosław Kolendo.
Placówki, które włączyły się w pilotaż – w przypadku Tarnowa jest to szpital św. Łukasza – będą musiały wziąć na siebie obowiązek udzielania pomocy wszystkim potrzebującym na swoim terenie.
Pacjent, który będzie szukał pomocy w kryzysie psychicznym nie będzie musiał tygodniami czekać na wizytę u specjalisty. Jeżeli zgłosi się do Centrum Zdrowia Psychicznego w mieście, w którym mieszka, ta pomoc będzie musiała zostać mu udzielona w ciągu 72 godzin.
Najważniejsza zmiana polega na tym, że w miarę możliwości pacjent ma być leczony w swoim środowisku. Osoby, które będą sprawować nad nim opiekę będą go odwiedzać w jego domu i sprawdzać jak się czuje oraz czy bierze odpowiednie leki.
Anna Czech, poseł PiS i dyrektor szpitala św. Łukasza, tłumaczy, że opieka nad pacjentem w jego własnym środowisku ma zapobiec stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych.
Pacjenci, którzy leczą się psychiatrycznie w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mogą być spokojni. Po wprowadzeniu pilotażu w centrach zdrowia psychicznego osoby, które były pod opieką ZPS-u- nadal będą leczone w tej Przychodni.
- Jeżeli chodzi o dostęp do naszej placówki, dla pacjenta niewiele się zmieni. Tak jak do tej pory będą się leczyć w naszej Przychodni. Natomiast dla osób, które będą wymagały natychmiastowej pomocy będzie utworzone w szpitalu św. Łukasza specjalne centrum, które będzie pomagało takim osobom i będzie kierowało je do odpowiedniego leczenia: do poradni lub oddziału stacjonarnego czy do dziennego oddziału psychiatrii w ZPS - tłumaczy prezes Kolendo.
W tej chwili trwają rozmowy w sprawie podwykonawstwa. Niebawem zostanie podpisana umowa w tej sprawie. Pilotaż może być wprowadzony już w sierpniu.
Źródło: Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie