Jak poprawić akustykę wnętrz? Zacznij od odpowiedniego projektu!
Pogłos to zjawisko, które wystąpić może w każdym wnętrzu, najwięcej kłopotu sprawiają jednak tak modne aktualnie wnętrza otwarte, o dużej powierzchni, gdzie mimo zagospodarowania ich meblami czy dywanami, niepożądane zjawisko wcale nie ustępuje. Długie ciągi komunikacyjne, jak również mała ilość wyposażenia oraz elementów wystroju, a więc wszystko to, co wiąże się ze stylem modernistycznym to idealne warunki do powstawania niekorzystnego zjawiska pogłosu. Warto również wiedzieć, że materiały tak często teraz wykorzystywane, a więc marmur, granit oraz gres bardzo silnie odbijają dźwięki, co sprzyja wszelkim niepożądanym zjawiskom akustycznym - jak więc radzić sobie z tym problemem, nie rezygnując w nowoczesnych trendów w aranżacji?
Najprostszym oraz najczęściej stosowanym sposobem na likwidację tego typu problemów w budynkach wielokondygnacyjnych jest zabudowa klatki schodowej na wyższych kondygnacjach, co znacznie poprawi komfort przebywania w sypialni czy pokoju dziecięcym, podczas gdy np. na parterze ktoś ogląda telewizor. W domach jednorodzinnych można obłożyć elewację wyciszającymi panelami.
Kolejną sprawą są sufity podwieszane oraz odpowiednie materiały - bogactwo oferty, jeżeli chodzi o takie właśnie rozwiązania, pozwala na eliminację pogłosu nawet w najtrudniejszych wnętrzach. Pierwszą z możliwości są płyty z wełny mineralnej, które w większości przypadków dobrze spełniają swoją funkcję, jeżeli jednak potrzebne jest uzyskanie naprawdę wysokiego wskaźnika pochłaniania dźwięku, warto zastanowić się nad płytami metalowymi, które dzięki wkładom akustycznym oraz perforacji, doskonale poprawiają akustykę wnętrz, Możliwości jest naprawdę sporo — aktualnie producenci ścigają się w wymyślaniu coraz to nowych systemów sufitowych, które potrafią poradzić sobie z każdym zadaniem.
Projekt budynku, a problemy z akustyką
Przytulne wnętrze to ciche wnętrze - idąc tym właśnie tropem, problem z akustyką należy niwelować już od samego początku. Zaraz po projekcie domu, który to często jest bardzo przestrzenny, co oczywiście zawsze sprzyja powstawaniu zjawiska pogłosu, kolejną sprawą jest strop. Jeżeli chodzi o strop, to najtrudniejszy do wyciszenia jest strop drewniany - niezwykle ważne jest tutaj użycie odpowiedniej jakości wełny mineralnej oraz prawidłowe wykonanie połączeń pomiędzy elementami konstrukcji - z wykorzystaniem przekładek akustycznych wykonanych z gumy, filcu lub właśnie wełny mineralnej. Istotne jest też to, aby belki stropowe nie dotykały bezpośrednio ścian, lecz były od nich oddzielone przekładką, co znacznie zniweluje problem z akustyką w pomieszczeniach.
Zastanawiając się nad tym, jak poprawić akustykę wnętrz, warto zacząć odpowiednie przygotowania już na etapie projektowania - warto pamiętać, że odpowiedni projekt domu ma ogromne znaczenie przy ograniczaniu niechcianych dźwięków. Jeżeli jednak nie poświęcono temu wówczas odpowiedniej uwagi, wiele można również zrobić później - wspomniane wcześniej sufity podwieszane, wykorzystanie ścianek działowych, grubych zasłon, a nawet roślin - wszystko to w znaczącym stopniu może pomóc w eliminacji pogłosu i poprawie komfortu użytkowania pomieszczeń.