Jeśli już znajdziemy ofertę pożyczki ratalnej, która spełnia nasze oczekiwania, to nie zapominajmy o sprawdzeniu pożyczkodawcy – mamy do tego takie samo prawo jak on. Zawarcie uczciwej umowy jest nieodłącznym elementem mądrego wyboru firmy pożyczkowej. Jak go dokonać? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy wybrana przez nas instytucja figuruje w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) oraz czy jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej. Nie zapominajmy, że każde przedsiębiorstwo musi posiadać NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej oraz REGON, który świadczy o obecności w Rejestrze Gospodarki Narodowej. Jeśli sprawdzimy te dane, niewątpliwe uda nam się wziąć pożyczkę bez ryzyka. Jest to ważne dla każdego pożyczkobiorcy, który chce dbać o swoje bezpieczeństwo.
Bardziej wnikliwi klienci mogą także prześledzić stronę internetową pożyczkodawcy i sprawdzić, gdzie znajduje się jego siedziba. Równie pomocna może się okazać strona Komisji Nadzoru Finansowego, która podpowie nam, którym firmom nie warto ufać.
Rozsądne pożyczanie? Dostosuj pożyczkę do swoich możliwości
Jeśli wybraliśmy już ofertę i firmę pożyczkową, to czas na dostosowanie parametrów pożyczki. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniej sumy. Pożyczanie tyle, ile naprawdę potrzebujemy to trudna sztuka. Wielu klientów wie jednak, czym kierować się przy wyborze pożyczki. Jeżeli nie mamy ściśle określonego celu, na który chcielibyśmy przeznaczyć pożyczaną kwotę, to warto wtedy przynajmniej oszacować, jaka suma uratuje nas z opresji. Ustalenie wysokości pożyczki bez zastanowienia może pociągnąć za sobą konsekwencje, takie jak trudności ze spłatą długu. Należy pamiętać o tym, że im więcej pożyczymy, tym więcej będziemy musieli oddać. Jeśli więc wahamy się pomiędzy dwiema kwotami, warto wybrać tę niższą.
Drugim aspektem, któremu powinniśmy poświęcić dłuższą chwilę, jest wysokość raty, jaką zdeklarujemy się co miesiąc spłacać. Oczywistością jest, że zobowiązanie będziemy chcieli spłacić jak najszybciej, ale nie możemy rzucać się na głęboką wodę i ustalać z pożyczkodawcą rat, które regularnie będą naruszać domowy budżet. Takie działanie może doprowadzić do zaplątania się w finansową pułapkę, z której niełatwo się wydostać. Z ustaleniem wysokości comiesięcznej raty możemy poradzić sobie w bardzo prosty sposób. Wystarczy nam w tym celu kartka papieru bądź najprostszy arkusz kalkulacyjny. Tworzymy tabelę o dwóch kolumnach – po jednej stronie umieszczamy nasze przychody, a pod drugiej obciążenia. Następnie obliczamy różnicę i w efekcie otrzymujemy wolną sumę, której część, absolutnie nie całość, możemy przeznaczyć na regulowanie zadłużenia.
Problemy ze spłatą raty? Nie panikuj!
Stosując się do powyższych podpowiedzi, nie powinniśmy mieć problemu z terminowym regulowaniem zobowiązania. Jednak problemy z płynnością finansową zdarzają się często, a jeszcze częściej trafiają się nieplanowane wydatki, które potrafią mocno obciążyć nasz portfel. Co robić w sytuacji, gdy nie stać nas na spłatę kolejnej raty? Sposobów jest kilka i każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Ważne, by nie wpadać w panikę i nie uciekać przed kontaktem z pożyczkodawcą, który w tej sytuacji jest osobą, która najbardziej może nam pomóc.
Kiedy wiemy, że nasze kłopoty z wypłacalnością nie są przejściowe, wtedy warto zastanowić się nad wydłużeniem terminu spłaty pożyczki. Należy jednak liczyć się z faktem, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Jeżeli spłacamy więcej niż jedną pożyczkę, to powinniśmy zapoznać się z opcją konsolidacji długu, która polega na połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno i ustaleniu raty, która nie przekracza naszych budżetowych możliwości. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla tych pożyczkobiorców, których problemy ze spłatą wynikają z zapominalstwa. A więc jeśli nie mamy głowy do dat i nie potrafimy zapamiętać terminu regulowania pojedynczych pożyczek, to dowiedzmy się, czy nasz pożyczkodawca oferuje klientom opcję konsolidacji.