Podczas całego procesu natrafimy bowiem na niejeden problem, dodatkowe koszty, a nasza cierpliwość może zostać wystawiona na wielką próbę. Aby zminimalizować szanse na nieprzyjemne niespodzianki, warto już na samym początku wszystko jak najdokładniej zaplanować. Odpowiednio wcześnie sporządzona wycena prac budowlanych pozwoli nam oszacować nasze możliwości oraz szacunkowe koszty budowy.
Od czego zacząć? Łatwo się domyślić, że na początku powinniśmy skupić się na znalezieniu odpowiedniej działki. Miejsce, w jakim należy zacząć poszukiwania, jest ściśle związane z naszymi osobistymi preferencjami. Po pierwsze trzeba zapoznać się z dokumentami dotyczącymi miejsca, w którym chcemy zakupić grunt. Wszelkie informacje na temat warunków budowy, metrażu domu oraz innych gabarytów, a także ewentualnych zakazach znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie możemy przejść do rzeczy mniej formalnych, a mianowicie tego, czego wymagamy od lokalizacji. Niezwykle istotną sprawą jest dostęp parceli do mediów. Bez podłączenia do sieci elektrycznej budowa może być dużo bardziej skomplikowana. Innymi pozycjami podnoszącymi wartość oraz atrakcyjność działki są sieci kanalizacyjna, wodociągowa oraz gazowa. Dla wielu osób równie istotny jest swobodny dostęp do komunikacji miejskiej. Jest to odciążenie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które w pewnym wieku mogą już same dojeżdżać do szkoły. Również podróż do pracy może być szybsza oraz tańsza, gdy zastąpimy nasz samochód autobusem lub podmiejskimi pociągami. Przy wyborze działki powinniśmy też mieć jakiś wstępny zarys wymiarów domu, jaki chcielibyśmy pobudować, aby w później uniknąć niepotrzebnych komplikacji związanych z wyborem budynku.
Gdy kwestia zakupu działki jest sfinalizowana, możemy zająć się już domem. Kosztorys oraz projekt budynku możemy zamówić u architekta na zasadzie indywidualnego zlecenia, dzięki czemu będziemy mogli dostosować budynek do własnych potrzeb. Ponadto takie zamówienie zawiera również plan zagospodarowania terenu wokół domu. Decydując się na to rozwiązanie, musimy się jednak liczyć z poniesieniem większych kosztów. Tańszą alternatywą jest zakup projektu katalogowego, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że nie znajdziemy nic w pełni nam odpowiadającego. Gotowe plany są bardzo zróżnicowane, a ich liczba dostępna na rynku jest zaskakująco wysoka. Moda dotycząca rodzaju domów, tak jak każda inna nieustannie się zmienia. Aktualnie rynek zdominowany jest przez względnie nieduże parterowe domy, najczęściej w kształcie kwadratu. Jeśli ktoś decyduje się na piętro, zazwyczaj jest ono budowane w charakterze użytkowego poddasza. Tego typu rozwiązanie ma jeden wielki plus – koszty utrzymania (ogrzewania) są znacznie niższe. Na sam koniec pozostaje nam kwestia uzyskania pozwolenia na budowę, po czym możemy już przystąpić do działania.
Artykuł został przygotowany w oparciu o materiały na stronie: www.techbud.waw.pl