W województwie małopolskim zgłoszonych do ubezpieczeń na koniec kwietnie 2018 roku było 46 226 obcokrajowców (pół roku wcześniej 40 837). Liczba obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa bądź rozpoczęli prowadzenie u nas działalności gospodarczej wzrosła o ponad 5 tysięcy. Inni pracują na umowę zlecenia, kontrakt menadżerski czy umowę o dzieło - ta ostatnia jest nieoskładkowana. Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS opłacalnie jest zarówno dla pracodawców, jak samych zatrudnionych cudzoziemców, którzy mają gwarancję, że w razie wypadku czy choroby mogą korzystać ze świadczeń - podaje Bożena Bielawska, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.
Ciężko oszacować rzeczywistą liczbę obywateli, zatrudnionych w regionie tarnowskim. Jest to spowodowane tym, że nie wszyscy fakt podjęcia pracy zgłaszają do ubezpieczeń społecznych pracując "na czarno".
Cudzoziemcy chętnie podejmują pracę w Polsce. Spowodowane jest to wyższymi zarobkami jak i korzystniejszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Priorytetem jest także perspektywa otrzymywania z ZUS polskiej emerytury.