Mamy 74 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podlaskiego i po jednej osobie z woj. zachodniopomorskiego, woj. opolskiego i małopolskiego.
Jednocześnie z informujemy, że w szpitalu w Skarżysku Kamiennej zmarła 14 osoba zakażona koronawirusem. To 80-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.
W sumie liczba osób zakażonych w kraju koronawirusem to 1031 osób, zmarło łącznie 14 osób.
Aktualnie w Małopolsce mamy 51 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata. 20 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 osób – z powiatu nowosądeckiego, po 4 – z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 – z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i innego województwa.
Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.
Przypomnijmy. Co do zasady, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu (lekarz ocenia, czy jest potrzeba hospitalizacji). Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja.
Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.
Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii). Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.
Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 24 marca wykonano tam 854 badania. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 24 marca wykonano tam 407 badań.
Wobec pytań dotyczących zgonu mieszkańca powiatu bocheńskiego, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, informujemy, że osoba ta przebywała w izolacji domowej, co oznacza, że w jej przypadku lekarz, oceniając stan zdrowia, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Oczywiście w sprawie ustalenia przyczyny zgonu trwają czynności stosownych organów.