Podstawowe zdrowotne ubezpieczenie turystyczne, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w razie tymczasowego pobytu w szpitalu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Wydaje się ją wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas ubezpieczeni korzystają z praw do leczenia za granicą na tych samych warunkach, co we własnym państwie. Co jednak, jeśli okaże się, że trafisz do prywatnego szpitala? Tu już EKUZ nie wystarczy.
Opieka medyczna w różnym zakresie
Kartę EKUZ wyrabia się bezpłatnie – należy się ona osobom ubezpieczonym w NFZ. Z kolei koszt ubezpieczenia turystycznego zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, rejonu, w który się wybieramy, zakresu ubezpieczenia (czy ma być to pakiet podstawowy, czy rozszerzony o dodatkową ochronę – travel insurance for medical conditions https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/). Może je wykupić każdy obywatel Polski oraz cudzoziemiec na stałe mieszkający w kraju. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia, ale liczą się tu wybrane limity świadczeń, zależne od konkretnie ustalonego zakresu ubezpieczenia. Osoby chorujące przewlekle, czyli cierpiące np. na cukrzycę, astmę, nowotwory i choroby układu krążenia, powinny dokupić rozszerzenie obejmujące ryzyko zaostrzenia bądź powikłań chorób przewlekłych, opisanych na stronie każdego ubezpieczyciela, np. Insurance Choice. Z kolei w ramach EKUZ pokrywane są koszty leczenia wyłącznie w placówkach z podpisaną umową z odpowiednikiem naszego NFZ. Obejmuje to m.in. podstawową opiekę medyczną, opiekę specjalistyczną i szpitalną, leki uwzględnione na liście danego funduszu zdrowia, opiekę dentystyczną i protetyczną oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego.
Dodatkowe elementy
Warto wiedzieć, że w ramach ubezpieczenia EKUZ nie są zwracane koszty za transport medyczny do Polski (źródło: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/faq/wypoczynek-w-panstwach-czlonkowskich-ue-efta). Tymczasem w ubezpieczeniu turystycznym mamy pokryte koszty transportu medycznego oraz ewentualnego transportu zwłok do kraju. Dodatkowo polisa może obejmować także koszty poszukiwania i ratownictwa medycznego oraz wiele innych dodatkowych elementów, np. NNW i ubezpieczenie bagażu.