Najlepszy czas na poszukiwanie poświątecznych wyprzedaży to styczeń. Wtedy można liczyć na najwyższe obniżki w sklepach. Wszystko dlatego, że to trudny czas dla handlu, wielu klientów zaczyna oszczędzać po świątecznych wydatkach, a niektórzy sprzedawcy zostali z towarem, który planowali sprzedać jeszcze przed świętami. Często nie trzeba jednak czekać do stycznia, ponieważ zmieniają się przyzwyczajenia zakupowe klientów. Dlatego poświąteczne wyprzedaże w wielu sklepach zaczynają się… jeszcze przed świętami. Już pod koniec listopada, a szczególnie w Black Friday i Cyber Monday, widać duże rabaty w sklepach. Potem im bliżej świąt, tym szybciej niektórzy sprzedawcy tracą cierpliwość i obniżają ceny, bojąc się, aby nie zostać z towarem po świętach. Natomiast gdy już minie Boże Narodzenie, witryny sklepowe dosłownie zalepiane są informacjami o wyprzedażach. Wtedy warto zacząć zakupowe łowy. Badania pokazują, że Polacy uwielbiają wszelkie promocje i obniżki. Najczęściej oczekują co najmniej 20-procentowych rabatów, a dla 50-procentowych obniżek 15% naszych rodaków jest gotowych pojechać do sklepu nawet kilkadziesiąt kilometrów, natomiast 19% zakupi wtedy dodatkowy produkt.
Jak szukać okazji?
Zakupowa okazje trafiają się tak naprawdę wszędzie. Ważna jest jednak szybkość reakcji. Najlepsze wyprzedaże często są oblegane przez klientów, co powoduje, że nie dla wszystkich starcza towaru w bardzo atrakcyjnych cenach. Dlatego warto śledzić reklamy i przeglądać gazetki reklamowe. W tych ostatnich mogą pojawiać się dodatkowo kupony rabatowe przed wyprzedażami. To samo dotyczy oferty sklepów internetowych. Warto zapisać się na newsletter wybranego e-sklepu, ponieważ internetowi sprzedawcy tym kanałem przesyłają nierzadko specjalne kody rabatowe dla subskrybentów.
W sklepach, w których robimy często zakupy, warto wyrobić kartę stałego klienta. Podczas wyprzedaży często można zsumować upusty wynikające z posiadania karty z poświątecznymi rabatami, co w rezultacie może oznaczać nawet 80-procentową obniżkę.
Poszukując poświątecznych wyprzedaży, należy jednak uważać, aby nie trafić na nieuczciwy sklep. Tutaj za przykład mogą posłużyć obniżki z Black Friday, gdy okazało się, że nierzadko rabaty były symboliczne (np. 2%), a niektórzy sprzedawcy w ogóle nie obniżyli cen lub wręcz je podwyższyli, chociaż reklamowali się, że organizują promocje i wyprzedaże. Warto zatem sprawdzać, jak zmieniają się ceny interesujących nas produktów.
Co warto kupować na poświątecznej wyprzedaży?
Elektronika starzeje się najszybciej, dlatego to właśnie produkty z tego segmentu można znaleźć w sklepach z mocno obniżona ceną. Dotyczy to szczególnie sprzętów RTV i IT, które najszybciej tracą na wartości. Najnowsze modele telewizorów pojawiają się najczęściej na rynku w marcu, dlatego już przed świętami oraz krótko potem mocno spadają ceny starych odbiorników TV, których sprzedawcy chcą się pozbyć i zrobić miejsce dla nowego asortymentu. W tym okresie ceny telewizorów mogą być niższe nawet o 11,5% w stosunku do cen z września. Podobnie jest ze sprzętem IT i konsolami do grania. Te ostatnie po świętach są często tańsze o 11% w stosunku do cen wrześniowych, natomiast telefony można nabyć średnio o 4,4% taniej. Wyprzedaże ubrań nie są z reguły już tak atrakcyjne, jak elektroniki, ale w tym asortymencie również można znaleźć atrakcyjne okazje zakupowe – pisze Wyborcza.biz.
Bez względu jednak na to, co kupujemy, warto sprawdzić, dlaczego cena danego towaru została obniżona. Lepiej wystrzegać się zakupu przecenionych telewizorów wystawowych, które działały codziennie w godzinach otwarcia sklepu. To samo dotyczy laptopów. Poza tym towar może być zwrócony przez klienta lub posiadać drobne defekty (np. zarysowanie obudowy). Natomiast w przypadku ubrań obniżka może dotyczyć kolekcji z ubiegłego roku, która nie jest już modna w aktualnym sezonie.
Jak sfinansować zakupy na wyprzedaży?
Gdy już znajdziemy wymarzony produkt w bardzo atrakcyjnej cenie, pojawia się kolejna kwestia: w jaki sposób sfinansować zakup? Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że Polacy najchętniej zaciągają kredyty i pożyczki na nabycie sprzętu AGD i RTV.
- Pożyczki na zakup tego rodzaju asortymentu nie powinny dziwić, ponieważ nabycie elektroniki wiąże się zawsze z dużym wydatkiem. Najłatwiej oczywiście sfinansować go, korzystając z oferty firm pożyczkowych. Wiele z nich, na przykład my, proponuje już pożyczki ratalne na wyższe kwoty. Taką pożyczkę można spłacić nawet w kilkudziesięciu ratach – mówi przedstawiciel Ferratum Bank. – Klienci, którzy potrzebują szybko pieniędzy, aby zakupić produkt na wyprzedaży, szukają ofert, gdzie nie trzeba gromadzić wielu dokumentów, a formalności są maksymalnie uproszczone. To najczęściej zapewnia rynek pożyczek pozabankowych – dodaje specjalista Ferratum Bank.
Inne rozwiązanie to skorzystanie z oszczędności. Warto zaplanować zakupy na poświątecznych wyprzedażach przynajmniej kilka miesięcy wcześniej i przez ten czas odkładać regularnie chociaż małe sumy. Dzięki temu pojedziemy do sklepów na wyprzedaże z gotówką w portfelu.
Bez względu jednak na to, czy sfinansujemy wyprzedażowe zakupy pożyczką, czy gotówką, warto nie tracić głowy w sklepach. Każdy zakup powinien być przemyślany, aby nie okazało się, że na wyprzedażach skorzystali przede wszystkim sprzedawcy, oferując nam produkty, których w ogóle nie potrzebujemy.