Limit opłat pozaodsetkowych
W związku z wprowadzeniem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2016 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym, zobowiązano pożyczkodawców do takiego wyliczania wysokości pozaodsetkowych kosztów pożyczki, aby zmieściły się one w ustalonych z góry limitach.
Dlatego maksymalna wysokość kosztów tych nie może przekraczać sumy 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki oraz 30 proc. kwoty zmiennej, uzależnionej od okresu, na jaki zaciągana jest dana pożyczka. Ponadto ustalono również, że maksymalna wysokość wszystkich opłat płaconych w związku z zaciąganą pożyczką, poza odsetkami, nie może przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty zobowiązania.
Opłata administracyjna w firmach pożyczkowych (więcej informacji na: https://ocenbank.pl)
Jeszcze kilka lat temu opłata administracyjna, nazywana również opłatą przygotowawczą pojawiała się w niemal wszystkich firmach pozabankowych. Obecnie zredukowano możliwość jej stosowania przez znowelizowanie tzw. ustawy antylichwiarskiej, przez co pojawia się teraz najczęściej w przypadku ofert pożyczek ratalnych wraz z opłatą przygotowawczą i prowizją oraz odsetkami, tworząc ostateczną wysokość łącznych kosztów zobowiązania.
Teoretycznie opłata administracyjna powinna pokrywać koszty ponoszone przez firmy pożyczkowe na obsługę poszczególnych zobowiązań. Można ją przyrównać do wynagrodzenia za wszystkie działania podejmowane przez pożyczkodawcę od momentu powstania zobowiązania do chwili zwrotu pożyczki. Wysokość opłaty administracyjnej zależy od wysokości zobowiązania. Takie typu koszty ponoszą klienci zaciągający pożyczki m.in. w firmie Aasa czy Vippo. Można też znaleźć takie oferty pożyczek chwilówek, w których opłata administracyjna w ogóle nie występuje. Opracowanie dzięki https://www.hoope.io