Jak pomalować pokój dla dziecka?
Oczywiście to, w jaki sposób powinniśmy pomalować pokój dziecka, uzależnione jest od kilku kwestii, m.in. od jego wieku oraz usposobienia.
Jak wykazały badania, przez pierwsze miesiące życia niemowlak nie odróżnia kolorów, zwraca jednak uwagę na mocne kontrasty. Jeśli pragniemy stymulować jego rozwój, możemy sięgnąć po jasne, stonowane tonacje, przede wszystkim pochodne bieli, lekkie błękity i róże, oraz zestawić je z ciemnymi detalami, np. w kolorze czerni lub granatu.
Planując remont w pokoju kilkulatka, mamy już szersze pole do popisu. Możemy wziąć pod uwagę preferencje malucha, jego kolorystyczne sympatie i antypatie. I mimo iż najmodniejsze ciągle są stonowane, spokojne aranżacje, warto postawić na przyciągające uwagę akcenty, np. w kolorze pomarańczowym czy zielonym.
Aranżacja pokoju młodzieżowego to już zupełnie inna kwestia. Kompozycje kolorystyczne powinny wynikać z usposobienia nastolatka oraz jego potrzeb. Jeśli nasza latorośl ma problemy z koncentracją, sięgamy po spokojne odcienie błękitu i zieleni. Jeśli jednak tym, czego potrzebuje, jest zastrzyk energii, pomyślmy o intensywniejszych akcentach, np. w żółci lub czerwieni.
Aranżacja pokoju dziecięcego: 1 + 1
Odmiennego podejścia wymaga wnętrze zamieszkiwane przez dwójkę rodzeństwa. Aranżacja pokoju dla dzieci powinna w takim przypadku uwzględniać zarówno wiek maluchów, jak i charakter. Na szczęście pogodzenie dwóch odmiennych żywiołów, jakimi często są nasze dzieciaki, okazuje się być całkiem proste.
Istnieje kilka strategii, metod, którymi możemy się posługiwać, wybierając kolory do pokoju dziecięcego użytkowanego przez rodzeństwo.
Pokój dla dzieci: rozdzielaj i łącz
Dobrym, choć dość radykalnym pomysłem może być wizualne podzielenie wnętrza na połowę. Jeśli dzieci potrzebują ustanowienia jasnych granic dotyczących wspólnej przestrzeni czy posiadanych przedmiotów, bariera koloru może im pomóc w respektowaniu zasad. W tym przypadku możemy postawić na kontrasty bądź wybrać dwa uzupełniające się odcienie. Inną strategią jest zestawienie ze sobą barw, które pozornie ze sobą nie współgrają, ale w rzeczywistości tworzą doskonały, świetnie skrojony duet. Przykładem takiej kompozycji jest Złoty Pieprz oraz Czysty Róż – zestawienie ryzykowne, które jednak jak najbardziej ma rację bytu.
Pokój młodzieżowy lub dziecięcy: kolorystyczne łączniki
Inną, doskonałą metodą na stworzenie pomysłowej, konsekwentnej aranżacji pokoju dziecięcego jest zastosowanie swego rodzaju „kolorystycznych łączników”. Takimi łącznikami mogą być różne wzory, figury czy nawet organiczne kształty uwiecznione na ścianie, które zorganizują wokół siebie przestrzeń i sprawią, że będziemy odbierać wnętrze jako jedność, nawet jeśli w poszczególnych jego sektorach zastosowano różne kolory.
Jakieś przykłady? Oczywiście! Kolorowe kropki, tu większe, tam mniejsze uatrakcyjnią kompozycję. Możemy żonglować kolorami i różnicować je z uwagi na charakter dziecka lub całe pomieszczenie utrzymać w tej samej kolorystyce. Sprawdzi się tu chociażby granat (np. farba do pokoju dziecięcego Granat Pierwsza Klasa z palety Dulux EasyCare), lekki pomarańcz (np. pod postacią Złotego Posągu) czy też najmodniejszy kolor sezonu, czyli Różowy a brąz.
Dwie strefy możemy połączyć ze sobą również za pomocą pasków biegnących przez całe pomieszczenie, które dodatkowo optycznie je poszerzą. W przypadku młodszych dzieci wspólną przestrzeń możemy podkreślić chociażby motywem drzewa (namalujemy je za pomocą farby w odcieniu Zieleń pod Ochroną), które zachęci maluchy do interakcji i wspólnej zabawy.
Dzielenie lub rozłączanie, podkreślanie wspólnych punktów lub stawianie na różnice. Jeden, zawsze niezawodny sposób na aranżację pokoju dziecięcego nie istnieje – w końcu każde dziecko jest inne! Na szczęście istnieje parę sprawdzonych strategii, które możemy wdrożyć, wybierając farby do pokoju dziecięcego.