- Forum Europejskie Szkół Ziemi Tarnowskiej jest to inicjatywa, która została zainicjowana razem z biurem posła Czesława Siekierskiego w 2007 roku, więc można powiedzieć, że w tym roku świętujemy już pełnoletność. Projekt polega na tym, że uczestnicy odpowiadają na pytania w języku polskim i angielskim, niemieckim bądź hiszpańskim, do wyboru. Jest to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej adresowany dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, oraz taką perełką naszą jest, dla naszych uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Chcemy ich w jakiś sposób wyróżnić, że wybrali naszą szkołę i są naszymi uczniami – tłumaczy Jolanta Kuboń, koordynator konkursu.
- Na uczestników naszego konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz nagroda główna, wycieczka do Brukseli i Parlamentu Europejskiego. Nasze dzisiejsze wydarzenie zaszczyci także wielu znamienitych gości, którzy także udzielą ciekawych prelekcji, a bardzo ciekawym punktem naszego wydarzenia będzie wywiad z uczestnikami mobilności z Programu Erasmus+ - dodaje współprowadząca wydarzenie Justyna Marszałek, nauczyciel j. angielskiego.
Wśród zaproszonych gości znalazł się uczestnik jednej z pierwszych edycji konkursu, a obecnie zastępca prezydenta Tarnowa.
- Bodajże była to druga edycja, tak że bardzo miło i sympatycznie wrócić w te progi. Byłem chyba wtedy piąty, a więc niewiele brakowało. Co do puli nagród pamiętam, że główną nagrodą był wyjazd do biura Europosła, wtedy Czesława Siekierskiego. Teraz widzę, że poziom tych nagród został znacznie podniesiony, tak że to pokazuje, że wydarzenie ma swoją rangę – zauważa Maciej Włodek, zastępca prezydenta Tarnowa.
- Bardzo krótko po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zaczęliśmy takie konkursy robić po to, żeby właśnie zbliżać, przekazywać informacje, nakłaniać, żeby młodzi uczyli się, poznawali zasady, które panują w Unii Europejskiej. I tak do tej pory, 18 razy już. Na początku wiadomo, pierwsze kroki są najtrudniejsze, więc zanim doszliśmy do tego etapu, że tak jak dzisiaj mamy ponad 90 uczestników, to stopniowo trzeba było działać, żeby do takiej ilości dość – wspomina Robert Kozioł, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.
- Tematyka Forum Europejskiego jest to przede wszystkim historia, sprawy bieżące, ojcowie założyciele, traktaty europejskie, to co tworzy tę naszą wspólnotę i to co jest fundamentem naszej Unii Europejskiej – wylicza Jolanta Kuboń.
To między innymi tych zagadnień dotyczyły pytania, przed którymi stanęła młodzież z regionu tarnowskiego. Opinie na temat ich trudności były podzielone.
- Konkurs oceniam tak jak co roku, bardzo wymagający myślę, tak jak zawsze. Trzeba się do niego porządnie przygotować. Jak dla mnie poszło dobrze. Myślę, że pytania najtrudniejsze to były takie bardziej z organizacjami, takimi bardziej odłączonymi od Unii Europejskiej. Takie trudniejsze organizacje bym powiedział, typu na przykład Europol, po angielsku pytanie było, ale ogólnie pytania były przyjazne dla ludzi, którzy się przygotowali – stwierdza Błażej Haraf, zdobywca II miejsca wśród uczniów ZSEO w Tarnowie.
- Myślę, że był dosyć prosty. Jeżeli ktoś się na to przygotował, to myślę, że nie było większych problemów, więc myślę, że jak ktoś się po prostu się przygotował, to było proste. Znaczy było jedno pytanie otwarte w języku angielskim, chyba że ktoś miał inny język, na przykład niemiecki, bo wiem, że niektóre osoby takie miały, to wtedy wiadomo, trzeba trochę pomyśleć bardziej nad tym, ale ogólnie jak reszta była zamknięta, to myślę, że ktoś mógł nawet wygrać konkurs nie odpowiadając na to otwarte.
- Ogólne, ale na przykład, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, czy o 7 filarów, które teraz Polska wniesie w kadencji. I chyba dobrze poszło.
- Ciężki na pewno. Angielski zwłaszcza ciężki, zwłaszcza te ostatnie rozwinięte, co było. Nie zrozumiałam tego do końca, to tak średnio.
- Niektóre były trudne, zwłaszcza ostatnie, otwarte.
- Tak, były trochę trudne. A jakie pytania zapadły ci w pamięć? Ostatnie, to było trzydzieste. Trzeba było napisać samemu wszystkie rzeczy po angielsku.
- Był trochę trudny. Trzeba było opisać różne rzeczy. Ale jeśli ktoś wiedział, to na pewno odpowiedział na te wszystkie pytania. - Jakie pytanie sprawiło ci szczególną trudność? - Ostatnie, nie wiedziałam co zbytnio napisać po angielsku. Pytanie dotyczyło planu Polski na ten rok i chodziło tutaj o obronność na pewno, ale nie umiałam tego opisać.
- Patronat honorowy nad konkursem objęli wicemarszałek województwa małopolskiego pan Ryszard Pagacz, poseł do Parlamentu Europejskiego pan Adam Jarubas, prezydent miasta Tarnowa pan Jakub Kwaśny. Ponadto objął nasz konkurs honorowym patronatem pan Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, oraz pan prezes Kajetan Bernat, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej, a także Ireneusz Dudek, przewodniczący Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie. Chciałam zaznaczyć, że projekt XVIII Forum Europejskie Szkół Ziemi Tarnowskiej jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego – dodaje Jolanta Kuboń, koordynator konkursu.
Wśród uczniów szkół podstawowych największą wiedzą o Unii Europejskiej wykazał się Tomasz Król ze Szkoły Podstawowej w Gromniku, do której uczęszcza również zdobywczyni trzeciego miejsca, Rita Kras. Natomiast drugie miejsce zajęła Iwona Czerwińska ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsza okazała się Maria Kocoł z V LO w Tarnowie. Drugie miejsce zajęła Julia Gucwa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, a na trzeciej lokacie uplasowała się Natalia Biedrzycka z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Wśród uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie najwyżej oceniony został Jakub Sukowski. Drugie miejsce zdobył Błażej Haraf, a trzecie przypadło Katarzynie Sajdak.