Studenci Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie, z pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej w Galerii Bema 20 zaprezentowali swoje pierwsze prace podczas wernisażu wystawy, który nazwali - Cztery pory roku - Przedwiośnie.
08.02.2019 12:50
(aktualizacja 18.08.2023 11:06)
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
W trakcie trwania wystawy (7.02.2019 – 7.03.2019) studenci, pod kierunkiem dr Anny Śliwińskiej, poprowadzą otwarte warsztaty, poświęcone podstawowym technikom graficznym i reprodukcyjnym:
12.02.2019 w godz. 13-15– japońska technika ‘suminagashi’ - starożytna technika, polegająca na nakrapianiu, malowaniu tuszem na tafli wody. Powstałe w ten sposób dekoracyjne wzory plam i linii, przenosi się (odbija z powierzchni wody) na papier. Płynne formy przenikają się wzajemnie, a sam proces jest niezwykle intuicyjny i pozwala na swobodne kreowanie abstrakcyjnych kompozycji, wyzwalając niewyczerpywalne pokłady inwencji. Powstawanie ‘suminagashi’ jest pewnego rodzaju zapisem upływającego czasu, co zbliża je do filozofii malarstwa i drzeworytu japońskiego ‘ukiyo-e’.
19.02.2019 w godz. 15-17– turecka technika ‘ebru’ - tradycyjna sztuka zdobienia/drukowania papieru poprzez przenoszenie na papier abstrakcyjnych lub figuratywnych wzorów i form, tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na tafli wody. Potocznie technikę tę nazywa się „marmurkowanie” papieru lub „papierem tureckim”. W 2014 roku sztuka ‘ebru’ została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
26.02.2019 w godz. 13-15– grafika strukturalna ‘kolagrafia’, ‘kolaż’ – w tej technice matrycę do druku przygotowuje się przytwierdzając do podstawowej płyty materiały o różnych fakturach. Technika ta różni się od metod druku wklęsłego i wypukłego tym, że płyta graficzna powstaje poprzez dodawanie do niej elementów,a nie eliminowanie (jak podczas rytowania lub trawienia w tradycyjnych technikach graficznych). Efektem jest odbitka bogato zróżnicowana - pod kątem kształtów, faktur i materii – unikatowa kompozycja. 5.03.2019 w godz. 15-17– wytwarzanie papieru czerpanego ( relief i filigran – znak wodny) - formę papieru czerpanego ręcznie wynaleziono w Chinach w 105 r. W XI w. zaczęto produkcję papieru czerpanego w Europie (półwysep Iberyjski, Sycylia). Od XV w. - czyli zapoczątkowania druku w Europie - zwiększa się zapotrzebowanie na papier (papier czerpany). W krajach Dalekiego Wschodu produkcja papieru czerpanego trwa nieprzerwanie po czasy współczesne. W Polsce najbardziej znanym ośrodkiem czerpania papieru jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie od 1971 r. wznowiono jego produkcję. Uroda i prostota ręcznie czerpanego papieru, jego niepowtarzalny i indywidualny charakter faktury, struktury,surowca, gramatury i kolorytu jest ‘samowystarczalnym’ i nieskończenie pięknym „dziełem sztuki”.
Podczas wszystkich warsztatów, poprzedzonych krótkimi wykładami i pokazami technik, będzie można także wykonać autorski monoprint (m.in. odbitki na żelatynie, monotypię, szablon), korzystając z artystycznych dokonań i potencjału różnych kultur.
Podziel się
Oceń
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!