- Tradycja, historia i kultura w Ryglicach to jest podstawa. Dziś mamy przegląd właśnie grup kolędniczych, grup, które będą nam prezentowały różnego rodzaju kolędy nasze, pastorałki krajowe, z czego się bardzo cieszę, że możemy właśnie w taki sposób podtrzymywać tę tradycję i kulturę naszego kraju – zaznacza Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.
Klimatu wydarzeniu dodawało jego umiejscowienie, bowiem Program Kolędniczy odbył się w zabytkowym, XVIII-wiecznym Spichlerzu Dworskim w Ryglicach.
- Dzisiaj, właściwie pod koniec tego okresu, kiedy śpiewamy kolędy, do 2 lutego - Matki Boskiej Gromnicznej, dzisiaj znajdujemy się w pięknie odremontowanym budynku, gdzie wspólnie z ludźmi, którzy dzisiaj poświęcą swój czas, będziemy oglądać kolędy, przysłuchiwać się i wspominać te czasy, kiedy to było tradycją. Myślę, że to dobra okazja do tego, żeby przypomnieć sobie historię, żeby wspomnieć polskie kolędy i dobrze się bawić – podkreśla Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Międzywojewódzki Cech Kominiarzy uczestniczy już po raz trzeci w przeglądzie grup kolędniczych. Cieszymy się, że jesteśmy przez władze gminy zapraszani. Możemy również korzystać ze smakołyków, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich. Grupy kolędnicze naprawdę co roku zaskakują po prostu większym poziomem – zauważa Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.
Warto dodać, że w ryglickim Programie Kolędniczym wystąpiły zarówno dzieci i młodzież, jak i grupy dorosłe.