- My o tym powstaniu styczniowym staramy się pamiętać, mimo że bezpośrednio na naszych terenach to trochę inaczej wyglądało niż w tej środkowej części. Dlatego też rok temu mieliśmy dużą wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu na tarnowskim Rynku. Więc pamiętamy o powstańcach, pamiętamy o tym co dla nas zrobili i staramy się przekazywać dalej też tym młodym, abyśmy szukali wśród nich swego rodzaju idoli, żeby brać przykład takiej postawy obywatelskiej – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.
- Pamiętamy o tym, że ludzie, którzy już odeszli, kiedyś stanęli po to, żeby wyzwolić nasz kraj. Staramy się tym pamiętać. Mało tego, pamiętamy o instruktorach, którzy wskrzesili obchody w 1982 roku, wskrzesili obchody właśnie powstania styczniowego tu, w kwaterze na Starym Cmentarzu – zauważa Leszek Ignasik, harcmistrz, drużynowy XIX Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej im. Bohaterów z Jamnej.
Najliczniej w rocznicowych obchodach wzięli udział harcerze i harcerki z XIX i XX Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej.
- Naprawdę bardzo chciałam wziąć udział w takiej uroczystości, bo to też jest ważne takie święto. No i trochę musiałam wybłagać rodziców.
- Jestem z XX tarnowskiej drużyny wielopoziomowej, po prostu jestem harcerzem i gdy jest jakieś właśnie takie wydarzenie, to oczywiście zawsze chętnie przychodzę.
- Przyszłam, ponieważ właśnie było zapotrzebowanie na osoby, było właśnie bardzo mało osób zgłoszone chętnych, no i też szczególnie dlatego, że po prostu harcerstwo jest dla mnie ważne i stwierdziłam, że wolę spędzić wieczór tutaj, niż po prostu siedząc w domu. Czy takie spotkania czegoś uczą? Na pewno pamiętania po prostu o tym wszystkim, że takie coś było i żeby nie zapominać o tym – mówią harcerze.
Organizatorami obchodów był Urząd Miasta Tarnowa, Światowy Związek Żołnierzy AK i Hufiec ZHP w Tarnowie.