- Rok 2024 okazał się rokiem słabszym niż ten wcześniejszy, słabszym pod względem ilości osób przystępujących do egzaminu. Oczywiście ta tendencja spadkowa nie dotyczy wszystkich kategorii prawa jazdy. Ona dotyczy głównie kategorii C, kategorii C+E, czyli tu mówimy o tych samochodach ciężarowych. Delikatny spadek na kategorię B, czyli mówimy o tej najbardziej popularnej kategorii prawa jazdy – mówi Paweł Gurgul, dyr. Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.
W przypadku kategorii B przeprowadzono ponad 10,5 tysiąca egzaminów teoretycznych oraz 15 800 egzaminów praktycznych.
- Są też kategorie w ośrodku, gdzie tych osób z roku na rok jest coraz więcej. Między innymi są to kategorie motocyklowe. Mamy coraz więcej osób, które chcą zdawać na motocykle. Możemy tutaj jeszcze mówić o delikatnym wzroście na kategorię D, kategorię B+E, natomiast to są bardzo małe wzrosty – zauważa dyrektor MORD-u.
Przyczyn malejącej liczby przeprowadzanych egzaminów na prawo jazdy jest kilka.
- Młodzi ludzie zaczynają zastanawiać się poważnie na tym, czy jest sens zrobienia prawa jazdy, albo odkładają chęć zrobienia prawa jazdy na przyszłość, ze względu na drogie utrzymanie samochodu, ze względu na brak możliwości parkowania w mieście, ze względu na to, że trzeba zrobić kurs, zdać egzamin, co też nie jest tanie. No i oczywiście jeszcze jeden ważny, to, że kalkulują, przesiadają się na komunikację miejską, przesiadają się na tanie taksówki na aplikacje, na rowery, hulajnogi elektryczne – wymienia Paweł Gurgul.
Jest też pozytywny aspekt mniejszej liczby egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku.
- Pozytywne jest to, że była właśnie wyższa zdawalność. Jeżeli jest wyższa zdawalność, wtedy mamy oczywiście mniejszą ilość egzaminów praktycznych. Osób przystępujących na kategorię B była podobna liczba, ale przez to, że lepiej osoby zdawały, to tych egzaminów finalnie było mniej – zaznacza Paweł Gurgul, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.
Warto dodać, że największy spadek, bo o 40%, odnotowano w liczbie egzaminów praktycznych na kategorie C i C+E. Najwyższą zdawalnością popisali się natomiast kandydaci na kierowców autobusów, kończąc z sukcesem 84% egzaminów praktycznych i ponad 80% teoretycznych.