Stanowisko
Kluczowym elementem uprawy funkii jest wybór odpowiedniego stanowiska. Rośliny te najlepiej rozwijają się na glebach żyznych, utrzymujących wilgoć, przepuszczalnych o lekko kwaśnym pH. Ważne jest nawadnianie, ale nie zatapianie podłoża.
Duże znaczenie ma również ilość docierających promieni słonecznych. Funkie mogą rozwijać się w pełnym słońcu, ponieważ jest ono czynnikiem odpowiedzialnym za wybarwienie liści, ale z kolei przyspieszającym ich starzenie. Dlatego najbardziej optymalnym stanowiskiem będzie półcień, najlepiej z dawką porannych promieni słonecznych. Odmiany żółte można uprawiać w pełnym słońcu, wtedy ich liście dobrze się wybarwiają.
Pielęgnacja i nawożenie funkii
Funkie nie tolerują suszy, dlatego co roku wymagają ściółkowania. Dzięki temu gleba dłużej zatrzyma wilgoć po zimie, a korzenie zyskają lepsze warunki powietrzne. Najpopularniejszym surowcem do ściółkowania jest kora. Innym przydatnym oraz tanim do wykorzystania materiałem są szyszki i igliwie.
Pielęgnacja funkii jest niezwykle łatwa, nawet dla początkujących i niedoświadczonych ogrodników. Sprowadza się ona głównie do usuwania pożółkłych oraz zniszczonych liści, a także pędów kwiatostanowych po ich przekwitnięciu. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie, przeprowadzane w taki sposób aby po liściach nie spływała woda.
Również nawożenie jest istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybarwianie się liści. Należy przeprowadzać je kilkukrotnie w sezonie, przy użyciu nawozów zawierających trzy zasadnicze składniki : azot, fosfor oraz potas. Nawożenie kończymy pod koniec sierpnia.
Przeznaczenie funkii
Mniejsze odmiany funkii doskonale sprawdzają się do uprawy w ogródkach skalnych. Będą się również ładnie prezentować na rabatach bylinowych, tych o podłożu torfowym oraz w ozdobnych pojemnikach służących do dekoracji tarasów czy balkonów. Można sadzić je w ogrodach leśnych lub nad wodą.
Rozmnażanie funkii
Rośliny te można rozmnażać poprzez podział, dzieląc duże kępy wczesną wiosną lub późną jesienią. Łatwo można rozmnażać je także za pomocą nasion. Niestety w takich przypadkach zazwyczaj nie powtarzają charakterystycznych dla danej odmiany cech.
Choroby i szkodniki zagrażające funkii
Młode, rozwijające się liście mogą zostać uszkodzone przez ślimaki i pomrowy. Z kolei odmianom uprawianym w pojemnikach zagrażają larwy opuchlaków. Rośliny mogą być zaatakowane także przez choroby wirusowe i grzybowe, powodujące m.in. plamistość liści.
Najwyższej jakości sadzonki funkii można nabyć tu.