Bardzo serdecznie cieszymy się, że po rocznym pobycie w pracowni konserwatorskiej w Krakowie do Muzeum Diecezjalnego wróciły pięknie odnowione, odrestaurowane w technice konserwacji zachowawczej pięć obiektów z naszej kolekcji sztuki gotyckiej. To są wyjątkowe nawet na skalę europejską dzieła, które mają bardzo bogatą historię, bo niektóre są świadectwem kradzieży nazistowskiej w 1932 roku, dopiero po wojnie udało się je szczęśliwie odnaleźć - wyjaśnia ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Większość rzeźb powstała XIV wieku, to dzieła pochodzące z Poręby Radlnej, Zawady, Wojnicza i Małej.
Rzeźby te stanowią bardzo wyjątkową kolekcję naszej Galerii Sztuki Średniowiecznej, pochodzą przeważnie z około 1360 roku, między innymi mam namyśli Madonnę z Zawady. Ta Madonna z Zawady oprócz swojej historyczności posiada wyjątkową wartość ikonograficzną, bowiem ona trzyma na swoich rękach dzieciątko Jezus, które zapisuje można powiedzieć księgę. Matka Boża nie posiada swojej lewej ręki, w której prawdopodobnie podtrzymywała kałamarz. Jest to swoistego rodzaju taka Madonna, która jest jakby służebnicą słowa i jednocześnie ukazuje przede wszystkim tę wyjątkową wartość, posługę, ikonografię średniowieczną, która dzisiaj jest trudna do zrozumienia - tłumaczy dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Średniowieczne figury stanowią główną ekspozycję, tak zwaną Galerię Rzeźb w Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Wystawę po zakończeniu prac konserwatorskich można zwiedzać w godzinach otwarcia instytucji.