Na początku czytałam fragment książki Melchiora Wańkowicza "Ziele na kraterze" a potem recytowałam wiersz Zbigniewa Herberta "Wilk i owieczka". Wymagało to wiele przygotowań i kosztowało też wiele stresu szczególnie na scenie, ale ćwiczyłam też z moim panem od języka polskiego, któremu bardzo dziękuję, przygotował mnie do recytacji tych wierszy i podpowiedział, jak to zrobić - mówi Julia Wołkowicz ze szkoły w Bogoniowicach.
Konkurs odbył się po honorowym patronatem burmistrz Ciężkowic Jowity Jurkiewicz-Drąg. Wydarzenie wspólnie zorganizowały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciężkowicach i biblioteka.
Konkurs jest po to, żeby krzewić w młodych ludziach zamiłowanie do poezji, do prozy. Po to, żeby zapoznawać uczniów z dorobkiem wielkich polskich pisarzy, klasyków, noblistów - wyjaśnia Anna Średniawa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciężkowicach.
Biblioteka promuje czytelnictwo, to jest podstawa naszej działalności oprócz kupowania, pozyskiwania i opracowywania książek. Ten konkurs jest w kooperacji i współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Ciężkowicach i Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną - dodaje Katarzyna Zych, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach.
Co ważne, każdego roku są inni patroni konkursu.
Melchior Wańkowicz i Zbigniew Herbert to strażnicy prawdy i pamięci. Dlaczego tacy patroni konkursu? Ponieważ w tym roku wypada 50. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza i 100. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Sejm RP ustanowił rok 2024 rokiem Melchiora Wańkowicza - podkreśla Anna Średniawa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciężkowicach.
W przeszłości uczniowie prezentowali utwory m.in. Elizy Orzeszkowej, Wisławy Szymborskiej, czy twórców polskiego romantyzmu.