- My świętujemy 15-lecie założenia klubu. Dziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy go założyli, ale też przez te 15 lat aktywnie uczestniczyli w oddawaniu krwi. Ja od 2014 roku jestem prezesem tego klubu, jestem zachwycony, że mogę być w takiej grupie ludzi, którzy bezinteresownie oddają cenny dar dla drugiego człowieka - mówi Jacek Hudyma, starosta tarnowski, prezes Klubu HDK przy Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
Krwi nie da się wyprodukować, nie istnieją żadne zamienniki i leki, które mogłyby ją zastąpić. Równocześnie krew jest codziennie potrzebna. - Bez krwi nie byłoby pracy szpitali, nie byłoby skomplikowanych procedur i zabiegów operacyjnych. Krew faktycznie ratuje życie, jeżeli dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia to jest ona potrzebna natychmiast, ale też cała ochrona zdrowia działa w oparciu o krwiolecznictwo – tłumaczy Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Przez 15 lat działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi zorganizowano 34 akcje krwiodawcze, w czasie których 731 osób oddało 329 litrów krwi.
- Krew ratuje życie, zdrowie i najważniejszym i bardzo znaczącym, enigmatycznym faktem jest to, że honorowy dawca krwi nie zna biorcy, biorca nie zna honorowego dawcy krwi. Tutaj jest tylko wnętrze, które chce pomóc drugiemu człowiekowi. To jest cała idea honorowego dawstwa krwi – zauważa Stefan Wrona, wieloletni prezes oddziału rejonowego PCK w Tarnowie.
- Ja już oddaję 42 lata krew, mam oddane 82 litry krwi. To troszkę jest. Ja tylko mogę zachęcać innych, żeby oddawali, zwłaszcza młodzież, bo wiadomo, że teraz mniej osób przychodzi na akcję niż dawniej - mówi Andrzej Solak, wiceprezes Klubu HDK PCK przy Grupie Azoty S. A.
- Bardzo mnie cieszy, że taki jubileusz jest w starostwie powiatowym. Ja takie wszystkie inicjatywy będę popierał, sam jestem krwiodawcą z długoletnim doświadczeniem. Dzisiaj będę chciał w kilku słowach przedstawić informację jak wygląda przygoda z krwiodawstwem, dlaczego ludzie oddają krew, chciałbym aby młodzi ludzie zarazili się tą pasją - dodaje asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.
W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Tarnowie udział wzięła też młodzież. - Jestem tutaj, ponieważ jestem krwiodawcą i dawcą szpiku. Każdy w mojej rodzinie jest dawcą i postanowiłem nie być inny i w dniu 18 urodzin pojechałem oddać krew i zarejestrować się jako dawca szpiku - wyjaśnia Jerzy Szydłowski, uczeń ZSOiZ w Ciężkowicach.
W czasie wydarzenia omówiono proces oddawania krwi, rozmawiano także o idei krwiodawstwa.