Laureat konkursu Spółdzielnia Socjalna „Sekret Smaku” została założona w 2021 roku przez gminę Stary Sącz oraz Lokalną Grupę Działania „Brama Beskidu” na bazie przekształconej kuchni przedszkolnej. Łączy działalność społeczną z przedsiębiorczością oraz daje szansę na lepszą przyszłość osobom, które potrzebują wsparcia. Obecnie zatrudnia czternaście osób, w tym dziewięć zagrożonych wykluczeniem społecznym, dając szansę na stabilizację zawodową i społeczną. Przedsiębiorstwo nie tylko dostarcza, ale też serwuje posiłki dla kilkunastu szkół, dziennych domów opieki oraz dwustu klientów indywidualnych.
Podczas gali przyznano również dwa wyróżnienia w kategorii głównej. Pierwsze z nich, za tworzenie stabilnych miejsc pracy, otrzymała Fundacja Aktywna Integracja, która kształtuje miejsce, gdzie społeczność ukraińska odzyskuje zawodową i społeczną równowagę. Wyróżniono też Fundację Targ Pietruszkowy. Na co dzień świadczy ona usługi społeczne, rozwijając ekologiczne i społeczne wartości oraz łącząc rolników z konsumentami w sercu krakowskiego Podgórza.
Tytuł Podmiot Reintegracyjny Roku otrzymały ex aequo: Centrum Integracji Społecznej Fundacji Przestrzeń Rozwoju oraz Zakład Aktywności Zawodowej przy Stowarzyszeniu "Promyk”, Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Promyk”. Organizacje nagrodzono za kompleksową aktywizację zawodową, opartą na indywidualnym podejściu, pozwalającą odzyskać wiarę we własne możliwości i odnaleźć swoje miejsce w życiu.
Konkurs Małopolski Lider Ekonomii Społecznej od 14 lat wyróżnia organizacje, które są obok każdego z nas. To podmioty, które prowadzą placówki edukacyjne, wspierają osoby z niepełnosprawnościami czy porządkują tereny zielone. Pełnią szereg funkcji w naszym regionie, działając na rzecz dobra wspólnego wspierając aktywizację zawodową i społeczną oraz promując zrównoważony rozwój społeczny
– podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa, przewodnicząca Kapituły Decyzyjnej Konkursu Małopolski Lider Ekonomii Społecznej.
W kategorii Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej laureatem została gmina Ciężkowice, która stworzyła Spółdzielnię Socjalną „Zielony Serwis”. Działalność przedsiębiorstwa koncentruje się na zadaniach związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych oraz świadczeniem usług porządkowych.
W kategorii Biznes Przyjazny Ekonomii Społecznej zwyciężyła agencja kreatywna More Bananas Sp. z o.o. sp. k. Kapituła doceniła partnerską relację między przedsiębiorstwami, dzięki której Spółdzielnia Socjalna Kobierzyn zwiększyła zainteresowanie wśród klientów prowadzonym bistro Tymiankowo.
Nagroda publiczności trafiła do Spółdzielni Socjalnej „Ognisko". Zdobyła ona najwięcej głosów w internetowym plebiscycie publiczności.
Organizacja konkursu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wrażliwych i aktywnie działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej Partnerów Konkursu i Fundatorów nagród: Banku Gospodarstwa Krajowego (Partnera Głównego Konkursu), Koleje Małopolskie Sp. z o.o., Małopolskie Parki Przemysłowe Sp. z o.o., Kopalni Soli „Wieliczka" S.A., Związku Lustracyjnego Spółdzielni oraz Energylandia Water Park.
Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, realizujący projekt „Społeczna Małopolska - koordynacja działań na rzecz włączenia społecznego w Małopolsce” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Konkurs realizowany jest na platformie Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Podczas gali wyróżniona została także Spółdzielnia Socjalna „Opoka". Spółdzielnia z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia została uhonorowana Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego Brązowym Medalem Polonia Minor za pionierskie działania w obszarze ekonomii społecznej, w szczególności za kompleksowy rozwój lokalnego wsparcia dla osób bezrobotnych i z niepełnosprawnością oraz za wieloletnie inspirowanie do działań samorządów i organizacji z całej Polski.