- Poradnia, jako Poradnia w tej chwili Psychologiczno-Pedagogiczna, a dawniej Poradnia Wychowawczo-Zawodowa, od pięćdziesięciu ponad już lat pomaga w Tarnowie rodzicom, nauczycielom, a przede wszystkim uczniom i dzieciom. Prowadzimy zajęcia i psychologiczne i pedagogiczne, są to zajęcia logopedyczne oraz zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Więc wszystko to jest tak komplementarnie ujęte i tę pomoc świadczymy też tak komplementarnie. Zastanawiamy się nad każdym przypadkiem – zaznacza Renata Mielak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie pomaga około trzem tysiącom dzieci rocznie.
- Te dzieci przychodzą do nas kilkukrotnie. Są to dzieci, które przychodzą i na zajęcia terapeutyczne i na kwestie diagnostyczne. Wydajemy bardzo dużo orzeczeń, zwłaszcza orzeczeń do kształcenia specjalnego, orzeczeń o potrzebie nauczania indywidualnego, a także opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. I tych dokumentów rocznie to jest około 600 wydawanych dla dzieci. Zwykłych tak zwanych opinii wydajemy 1200 rocznie. Więc same liczby świadczą o tym, jak ogromna to jest praca i ile jest dzieci, którym trzeba pomóc – zauważa Renata Mielak.
W trakcie ceremonii wręczono obecnym i emerytowanym pracownikom oraz innym ludziom szczególnie zasłużonym dla rozwoju poradni okolicznościowe medale PAMIĘĆ POMOC POKOLENIA.
- Jestem zachwycona wręcz tą uroczystością, bo jest ona bardzo ważna, dlatego, że trzeba było promować tę żmudną pracę, która nie jest widoczna, nie jest doceniana, a to jest wielkie, mogę powiedzieć, dzieło, wnoszone w życie, w człowieczeństwo człowieka, którego los w jakimś tam sensie pokrzywdził – stwierdza Maria Hajduk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie w latach 1975 – 1990.
Z ankiet przeprowadzanych corocznie w tarnowskich szkołach przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną wynika, że takiej pomocy potrzebuje niemal 40% dzieci.
- Kilka lat pracowałam w szkole, więc te doświadczenia pozwoliły mi na rozwijanie tej pracy, szczególnie jeśli chodzi o współpracę z nauczycielami i z rodzicami, bo to jest bardzo ważna dziedzina, żeby właśnie docierać do rodziców, żeby chcieli po prostu udawać się po tą pomoc, ale też z nauczycielami, żeby też nauczyciele chcieli rozumieć te dzieci, które mają różnorakie trudności i pomagać im – dodaje Maria Hajduk.
Patronat nad uroczystością objął prezydent miasta Tarnowa Jakub Kwaśny.
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna to jest instytucja Gminy Miasta Tarnowa. Jesteśmy bardzo dumni, że 50 lat ta poradnia funkcjonuje i pomaga przede wszystkim dzieciom, ale także rodzicom dzieci ze szczególnymi potrzebami. Diagnozuje, wspiera, podpowiada. Naprawdę wielkie gratulacje, podziękowania dla wszystkich emerytowanych pracowników, aktualnych pracowników. Sam kiedyś byłem klientem poradni i mam wyłącznie dobre wspomnienia – wspomina Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
Uroczystość uświetnił występ grupy tanecznej ROTAM oraz piosenki w wykonaniu Najmniejszej Sceny Świata.