- Przemoc jest zjawiskiem teoretycznie szeroko potępianym, a w praktyce bardzo często wiele osób stara się je przemilczeć. Często staramy się tłumaczyć sobie, to nie nasza sprawa, nie należy się mieszać, tak też czasami niestety od najmłodszych wychowujemy nasze dzieci, mówiąc, że nie wolno skarżyć, nie należy wtrącać się w nie swoje sprawy. Ta granica jest niezwykle cienka, ale o tym musimy mówić - mówi Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
- Od 2022 do 2024 do połowy 2024 roku mamy bardzo dużo wzrastającą liczbę dotyczącą incydentów i zakładania tej tak zwanej niebieskiej karty i ochrony dzieci i to daje nam naprawdę impuls do jeszcze większego i szybszego działania. Nie możemy pozwolić na to, aby w naszym obszarze Małopolski naszym dzieciom działa się krzywda. I dlatego ta współpraca fantastyczna zarówno fundacji, kuratorium oświaty jak i naszych służb wojewódzkich i policji jest tutaj niezbędna - mówi Elżbieta Achinger - I wicewojewoda małopolska.
Liczby brzmią dramatycznie.
- Korelacja między przemocą a kondycją zdrowia psychicznego młodych Polaków jest tutaj bardzo, bardzo widoczna. 79% dzieci doświadcza przemocy, pamiętajmy o tym, obserwujmy, reagujmy - mówi Wiktoria Kinik, rzeczniczka prasowa fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- 62 tysiące założonych niebieskich kart przez Policję w roku 2023. Natomiast w Małopolskiej, jeżeli chodzi o rok 2023, to jest ponad 3600 i 3100 to jest do października roku tego, czyli 2024 - mówi kom. Beata Wcisło, KWP w Krakowie.
W trakcie spotkania małopolska kuratora światy Gabriela Olszowska zwróciła także uwagę na potencjalne problemy w aspekcie kontrolnym i koordynacji.
- Według mojej oceny brak nam porozumiewania się i koordynacji. Kogoś, kto będzie sprawdzał czy założenia niebieskiej karty są realizowane, czy to, co sąd zalecił, jeżeli były takie wyroki sądowe, jest wypełniane, czy to, co ma wykonać szkoła jest zrobione - mówi Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty.
18 czerwca 2024 roku wojewoda małopolski powołał Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej.
- To jest grupa ludzi, specjalistów, ekspertów działających w obszarze przemocy domowej. Zespół powołany właśnie po to, żeby nawiązać tę współpracę, wymianę informacji, wymianę doświadczeń i wypracowywać narzędzia do jeszcze skuteczniejszego przeciwdziałania przemocy, zwłaszcza wobec najmłodszych członków rodzin - mówi Monika Frenkiel, pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. Równego Traktowania.
Po konferencji prasowej odbyło się spotkanie z jednostkami samorządu terytorialnego, na którym szerzej omówiono poruszone kwestie. Wojewoda Małopolski apeluje o intensyfikację działań wymierzonych przeciwko krzywdzeniu dzieci.