Obiekt mieszczący się na skrzyżowaniu ul. Chopina i Matejki został wpisany do rejestru zabytków w 1976 r. Sama kapliczka została postawiona w 1890 roku. Jego fundatorami byli Michał i Apolonia Mondelowie.
Kapliczka wymagała natychmiastowego remontu ze względu na swój zły stan. – Brak izolacji od wód gruntowych spowodował zniszczenie kamienia oraz przyczynił się do wykwitu licznych glonów i porostów, które obszernie pokryły cały obiekt; szczególnie na górnych i tylnych partiach postaci oraz na zwieńczeniu trzonu. Liczne wtórne powłoki malarskie pokrywające figurę i postument przyczyniły się do zniszczeń strukturalnych kamienia – można przeczytać w przygotowanej dla urzędu miasta dokumentacji.
Na czym polegały prace konserwatorskie? Założeniem było przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej, w wyniku której przywrócono oryginalny wygląd obiektu. Prace remontowo-konserwatorskie obejmowały nie tylko remont figury, ale też postumentu wraz z inskrypcją, fundamentu oraz ogrodzenia wraz z bramką i murkiem.
Zaskoczeniem może być to, że obecnie figurka Maryi wygląda inaczej, niż w ostatnich latach. Okazało się bowiem, że na przestrzeni przeszło stu lat dodawano kolejne warstwy i kolory farby, w tym niebieskiej - pokryty był nią płaszcz Maryi. Tymczasem figura Matki Boskiej ma kolor piaskowy, nieliczne elementy dekoracyjne pomalowano złotą farbą.
Całkowity koszt zadania wyniósł 67 650 zł. Zrealizowano je też dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 15 tys. zł w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski_2024”.