- Ja się bardzo cieszę, że mieszkańcy tak chętnie chcą świętować nowocześnie, dlatego organizujemy im taką formę spotkania, żeby było dla każdego coś dobrego od przedszkolaków, przez młodzież, po seniorów. U nas całe popołudnie jest zajęte, a najważniejszą ideą jest pamięć o bohaterach, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej, pięknej Polsce – mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
- My dzisiaj w gminie Tarnów możemy się cieszyć z mieszkańcami nie tylko naszej gminy, ale całego regionu, bo wiemy, że oni wciąż do nas przybywają. Była piękna Msza Święta sprawowana przez ks. bpa Salaterskiego, piękne Słowo Boże, a teraz wybrzmiała pieśń o naszej Ojczyźnie – przypomina Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Kapelan Bitwy Warszawskiej ks. Walenty Mróz w czasie wydarzenia został pośmiertnie awansowany na stopień majora Wojska Polskiego. To jeden z lokalnych bohaterów – zauważa Grzegorz Kozioł wójt gminy Tarnów. - 11 listopada jest to taka data, gdzie możemy pokazać naszych historycznych, lokalnych bohaterów, takich, którzy może byli zapomniani, dlatego ich odkrywamy. Na cmentarzu na Woli Rzędzińskiej pochowany jest ks. kapitan, obecnie od dzisiaj major Walenty Mróz, który wsławił się w bitwie warszawskiej, był kapelanem, ale również był człowiekiem bardzo godnym, który posługę pełnił wśród swoich parafian, nawet w czasie I wojny światowej, gdy jego parafianie zostali zesłani do Rosji, on tam również z nimi był. W okresie komunizmu nie tylko był proboszczem, księdzem, osobą duchowną, ale również patriotą.
W tym roku przypada 106. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W gminie Tarnów hucznie manifestowano patriotyzm i przywiązanie do symboli narodowych. Mieszkańcy mieli w dłoniach biało-czerwone flagi, wspólnie śpiewano też pieśni patriotyczne.
- Narodowe Święto Niepodległości, dzień radości, dzień, w którym wszyscy możemy cieszyć się tym, że mamy wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. Zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców zarówno naszej gminy jak i regionu, abyśmy mogli wspólnie się tym cieszyć, wspólnie świętować niepodległą – podkreśla Ewa Kubisztal, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego.
- Porównując inne gminy powiatu tarnowskiego jako radny i mieszkaniec wywodzący się z gminy Tarnów jestem szczególnie rad, że tak pięknie jest to święto przez samorząd gminny animowane. Piękna, patriotyczna sztafeta pokoleń, która łączy w Koszycach Wielkich, tradycyjnie w hali sportowo-widowiskowej. Cieszę się, że mogłem w tym święcie uczestniczyć i myślę, ze ta piękna tradycja będzie kontynuowana i jest wzorem dla innych gmin powiatu tarnowskiego – dodaje Tomasz Stelmach, wicestarosta tarnowski.
Było też smacznie. W czasie wydarzenia tradycyjnie już częstowano bigosem i gulaszem. Na finał odbyły się koncerty. Najpierw patriotyczne utwory zaśpiewali Nikodem Liro i Eliza Gąsiorowska, a gwiazdą wieczoru był zespół Baciary.