Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Ciężkowicach rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego na tutejszym rynku, były oficjalne wystąpienia a delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku jednego z ojców wolnej Polski Ignacego Jana Paderewskiego.
Bardzo się cieszę, że tak licznie dzieci, rodzice, mieszkańcy gminy Ciężkowice przybyli aby wspólnie świętować odzyskanie Niepodległości - mówi burmistrz Jowita Jurkiewicz-Drąg.
Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy, a ziemia tarnowska była pod zaborem 146 lat Austrii a później Austro-Węgier wydawało się, że nigdy na nią nie powróci, jednak mnożące się spory między zaborcami, kryzysy międzynarodowe na przełomie XIX i XX wieku, pozwoliły na umiejscowienie sprawy polskiej. To we Lwowie Józef Piłsudski w 1908 roku założył związek Walki Czynnej, który przygotowywał polską młodzież do walki o niepodległość. Wielka Wojna wybuchła w 1914 roku i trwała cztery lata.
Ci, którym przyszło żyć teraz w czasach pokoju i patriotyzm inaczej się pisze niż śladami ran i oddaną krwią wiedzieli, że Ci, którzy nas poprzedzili musieli złożyć tą ciężką daninę, daninę krwi, życia, by ich dzieci, wnuki miały okazję żyć w wolnej Polsce - mówi dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach Józef Parys.
Ci, którzy walczyli o Polskę Niepodległą, którzy oddawali swoje życie, myślę, że zasługują na to, abyśmy ich upamiętniali, to oczywiście jest dzień, w którym ich upamiętniamy, kiedy jest Niepodległość Polski świętowana, ale ta Niepodległość nie jest tylko 11 listopada o tą Niepodległość musimy dbać cały rok, dlatego tu dzisiaj jesteśmy, 10 listopada jakby w wigilię tego święta, żeby dać jasne świadectwo, że dla nas wolność, niepodległość i suwerenność jest rzeczą nadrzędną a w dobie jeszcze toczącej się wojny za wschodnią granicą myślę, że nabiera szczególnego znaczenia - podkreśla wicestarosta tarnowski Roman Łucarz.
Następnie delegacje i mieszkańcy gminy Ciężkowice udali się do ciężkowickiego sanktuarium, gdzie została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, której inicjatorem była burmistrz Ciężkowic, po jej zakończeniu dalsze obchody miały miejsce w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej.
Wspaniałe przedstawienie uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych imieniem właśnie Ignacego Jana Paderewskiego, przedstawi nam spektakl o Witosie po czym nastąpi fantastyczny występ naszego niezawodnego chóru Cantabile i Nolite Timere - dodał burmistrz.
Tego dnia przypomniano postać Wincentego Witosa, jednego z ojców Niepodległości, który urodził się w Wierzchosławicach, był wójtem tej gminy i trzykrotnym premierem Polski, na jego barkach spoczęła odpowiedzialność za tworzące się struktury państwa. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, przedstawiła jego sylwetkę od małego chłopca, aż do procesu brzeskiego.
Obok Ignacego Jana Paderewskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincenty Witos, którego 150 rocznicę urodzin w tym roku obchodzimy, to Wojciech Korfanty, to przede wszystkim bezimienni żołnierze, legioniści, którzy są pochowani na terenach obecnej Rzeczypospolitej, ale także na naszych polskich kresach będących dzisiaj składowymi naszych sąsiadów, państw które z nami graniczą na wschodzie - dodaje dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach Józef Parys.
Na koniec w patriotycznej zadumie zebrani słuchali wielu wspaniałych wykonawców, którzy przypomnieli utwory śpiewane przez polskich legionistów.