- Jednym z zadań szkoły jest współpraca ze środowiskiem, i my te współpracę realizujemy jako szkoła średnia ze stowarzyszeniami, bo łatwiej dotrzeć do rozsianych szeroko po terenie miejscowości, z których pochodzą nasi uczniowie i nasi potencjalni uczniowie, bo dzisiaj jest właśnie takie spotkanie, które robimy wspólnie ze stowarzyszeniem B-Active, gdzie uczniowie mogą poznać szkołę, poznać możliwości, jakie dają pracownie, nauczycieli – mówi Ryszard Ostrowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
- Brzeski Festiwal Copernikus to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala zaprezentować wszelkie atuty tutejszej szkoły, a także zjednoczyć całą społeczność uczniów, nauczycieli oraz rodziców. To także doskonała okazja, aby odkryć jak wygląda życie tutejszej szkoły na co dzień, poznać jej sukcesy, projekty, a także zajęcia dodatkowe i rozwijane pasje wśród uczniów tutejszej szkoły. W programie dzisiejszego festiwalu można znaleźć różne rodne występy, pokazy artystyczne, warsztaty, które na co dzień są zbieżne z kierunkami oferowanymi przez tutejszą szkołę - zauważa Seweryn Kozub ze Stowarzyszenia Be Active.
- Ósmoklasiści mogą sobie przypomnieć pierwszą pomoc, która odbywa się u nas w plenerze. Mamy salę chemiczną, w której odbywają się przeróżne eksperymenty. Mamy też zajęcia z dziennikarstwa, które odbywają się w sali studyjnej. Mamy też zajęcia z emisji głosu, gdzie profesjonaliści pokazują nam, jak nim sterować – wymienia Emilia Zydroń z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
Warto zauważyć, że Liceum im. Mikołaja Kopernika jest jedynym liceum ogólnokształcącym w powiecie brzeskim.
- Wybór szkoły ponadpodstawowej dla uczniów klas ósmych jest wyborem trudnym. To są 15-latkowie, którzy czasami jeszcze naprawdę nie wiedzą, w którym kierunku mogą pójść, więc dlatego dzisiaj to spotkanie ma im w tym wyborze pomóc. Mamy nadzieję, że spotkamy się z nimi we wrześniu i po takiej diagnozie swoich umiejętności i tego, co chcą w życiu robić, wybiorą nasze liceum jako swoją przyszłą szkołę – przyznaje Marta Sacha, wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
- Generalnie tworzymy im przestrzeń do rozwijania tych talentów. Poprzez ciekawe rozszerzenia przedmiotów, czyli mamy tak zwane klasy medyczne, przyrodnicze, techniczne różne. Dajemy bardzo ciekawe, bogato wyposażone pracownie, jak na przykład laboratorium chemiczne, którego nam zazdroszczą nawet wyższe uczelnie. Mamy studio dla klasy dziennikarskiej, mamy pracownie informatyczne, robotyczne. Reszta już zależy od uczniów – dodaje Ryszard Ostrowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
Przybyli na Brzeski Festiwal Copernicus uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali kolejne sale.
- Największe wrażenie zrobiła na mnie pracownia chemiczna. Najbardziej mi się podobało, było po prostu najwięcej rzeczy, które mnie zainteresowały. Pracownia matematyczna też była bardzo fajna, było wiele łamigłówek, które też zwróciły moją uwagę. A oprócz tego, to zajęcia z głosu też były fajne – przyznaje Milena Wojakiewicz ze Szkoły Podstawowej w Złotej.
- Najbardziej podobała mi się pracownia chemiczna, jest bardzo ciekawie, bardzo ciekawe doświadczenia. I matematyczne zagadki, w sensie łamigłówki, bardzo fajne, tak, ciekawe. Widzieliśmy też ogólnie szkołę, bardzo fajnie – stwierdza Zuzanna Mikosz, uczennica Szkoły Podstawowej w Złotej.
- Podoba mi się tutaj pracownia chemiczna, było tu wiele fajnych rzeczy, które były pokazane ciekawych wiele było, wybuchy i inne takie. No i gdyby nie to, że mam iść do szkoły branżowej, żeby tacie pomóc, to na pewno bym się przekonał na tę szkołę – wyznaje Arek Sapała ze Szkoły Podstawowej w Złotej.
Wśród atrakcji znalazła się również przeprowadzana na wolnym powietrzu inscenizacja akcji ratunkowej po zderzeniu samochodu osobowego z quadem.
- Najbardziej podobało mi się to, że młodzież się tutaj zebrała i postarali się nauczyć ją, co zrobić w takim przypadku. Też jest to dobre, ponieważ nie wiemy dokładnie, co się stanie w jakiej chwili, co mamy zrobić i to jest bardzo dobry przykład. Najbardziej spodobało mi się to, że jednak był ten wypadek, każdy miał swój obowiązek i zrobił to, więc też dużo się nauczymy i tak szczerze to wszystko mi się podobało – przyznaje Agata Skwarło, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku
- Również podoba mi się to, że młodzież organizuje tutaj, bierze udział w takich akcjach i pokazuje, co zrobić w takich sytuacjach po prostu. Bardzo podziwiam aktorstwo tutaj uczniów z tej szkoły, bo naprawdę jest na wysokim poziomie i bardzo się cieszę, że mogłam coś takiego oglądnąć – stwierdza Anna Jarosz, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
Stowarzyszenie Be Active zrealizowało Brzeski Festiwal Copernicus przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.