- Zawody, które dzisiaj przeprowadziliśmy, to jubileuszowe, bo już dziesiąte Ogólnopolskie Zawody Pływackie Osób z Niepełnosprawnością. Ogólnopolskie, bo przyjeżdżają ludzie faktycznie z całej Polski, od Szczecina, Olsztyna, Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Lubelszczyzna, także łączymy, faktycznie integrujemy osoby z niepełnosprawnością z całej Polski. Po co? A po to, żeby się spotkać, bo się lubimy; po to, żeby wyłonić najlepszych pływaków; po to, żeby promować sport jako coś, co jest bardzo dobre do relaksu i do przywracania sprawności – wymienia Tomasz Eliasz Wardzała, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.
Tegoroczna edycja zawodów, prócz bycia jubileuszową, wyróżniła się czymś więcej.
- W tym roku wprowadziliśmy coś innego, coś nowego, coś, czego jeszcze nikt nie robi. To znaczy okablowaliśmy basen, i to nie po to, żeby tam wpuścić prąd, żeby zdopingować zawodników, a po to, żeby włożyć i do basenu, i nad basen kamery, żeby nagrywały to, jak zawodnicy startują. Czyli pierwsze 15 metrów dystansu jest nagrywane, monitorowane po to, żeby przeprowadzić później analizę ich startu. Tego, jak startują, jaką mają technikę - wyjaśnia prezes Fundacji REPI.
Prócz bycia niecodzienną pamiątką, nagrania te potwierdzają maksymę Fundacji REPI brzmiącą „Szkolimy mistrzów.”
- Będzie tę analizę prowadziła i sztuczna inteligencja, i naukowcy z Akademii Tarnowskiej. I każdy z zawodników dostanie raport na temat swojego startu, informacje na temat tego, co powinien poprawić, żeby w przyszłości pływać lepiej, szybciej, z mniejszym wysiłkiem energetycznym. Więc oprócz tych wszystkich walorów sportowych też taki bardzo pragmatyczny wymiar tych zawodów - dodaje Tomasz Eliasz Wardzała, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale i upominki, a zdobywców podium wyróżniono dodatkowo dyplomami i nagrodami rzeczowymi.