W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi spędza za dużo czasu przed komputerem oraz w Internecie. Często przekłada się to na uzależnienia, z którymi powinno się walczyć już od samego początku. Jak do tego podejść i jak zwalczać u dzieci uzależnienie od oglądania YouTube? Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Uzależnienie od YouTube – dlaczego ten serwis uzależnia?
YouTube to bardzo popularny obecnie serwis internetowy, który stanowi ucieczkę od realnego świata dla wielu nastolatków i dorosłych. Z uwagi na to, że nowe materiały pojawiają się na nim bez przerwy, przez cały czas można oglądać coś nowego.
Sporą rolę odgrywa również zmiana strategii serwisu. Do niedawna publikowane na nim były głównie filmy, których długość wynosiła około pół minuty lub więcej. Od pewnego czasu można jednak dodawać krótkie ujęcia (YouTube Shorts), których oglądanie ogranicza się do przewijania kolejnych filmików, podawanych przez serwis. Wygodne, prawda? I wciągające.
Właśnie dzięki temu wielu ludzi gubi poczucie czasu i spędza przed telefonem lub monitorem długie godziny. Szczególnie ważne jest, by zapobiegać temu już we wczesnej młodości. Kiedy widzisz dzieci uzależnione od telefonu, YouTube zapewne odgrywa tu jedną z głównych ról.
Jak zatem walczyć z uzależnieniem dzieci od YouTube? Co możesz zrobić jako rodzic? Sprawdź!
Uzależnienie od oglądania YouTube – jak je pokonać?
Terapia uzależnień we wczesnej fazie zwykle jest dużo prostsza i szybsza niż leczenie osoby, która przez wiele lat w nim tkwiła. Nieoficjalnie mówi się o tym, że czas wychodzenia z nałogu trwa tyle ile proces uzależnienia. Zatem im wcześniej podejmiesz właściwe kroki, tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka.
Sporym ułatwieniem w tej kwestii mogą okazać się aplikacje do kontroli rodzicielskiej, takie jak mSpy. Sprawdź jak działa mSpy tutaj. Dzięki niej bez trudu:
- ograniczysz czas, przez który Twoje dziecko może oglądać YouTube,
- zablokujesz pewne treści,
- sprawdzisz czy Twoje dziecko nie oszukuje, jeśli chodzi o spędzony przed ekranem czas,
- sprawdzisz czas, przez który ekran urządzenia był włączony.
Aplikacja mSpy oczywiście oferuje zdecydowanie więcej przydatnych funkcji, które pomogą Ci zwalczyć uzależnienie od YouTube u Twojego dziecka.
Czy to już uzależnienie od YouTube?
Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy obecny stan rzeczy można już nazwać nałogiem, czy bardziej pewną skłonnością. Jest to znany od lat mechanizm wypierania ze świadomości niewygodnych rzeczy – nałóg kojarzy się głównie z alkoholizmem, każdy myśli, że jego ten problem nie dotyczy.
Sprawa wygląda jednak inaczej. Prostym testem, który możesz zrobić, by przekonać się o uzależnieniu jest niewielkie wyzwanie. Odpowiedz sobie na pytanie, a najlepiej przeprowadź taki eksperyment: „Czy jestem w stanie przeżyć bez danej rzeczy przez pół roku? Rok? Dwa lata?”. Jeżeli tak, to nie jest uzależnienie. Jeśli nie, trzeba się temu bliżej przyjrzeć.
Oczywiście, nie da się żyć bez YouTube, jednak możesz sprawdzić czy Twoje dziecko ogląda tylko to, co musi, czy spędza tam za dużo czasu. Sprawdź czy:
- zaniedbuje obowiązki,
- ogląda kilkadziesiąt filmów dziennie,
- gra w gry,
- nie chce odejść od komputera po pewnym czasie,
- gdy wyłącza komputer jest roztargnione i złe.
Na podstawie tych spostrzeżeń będzie Ci łatwiej ocenić czy od razu trzeba podjąć pewne kroki, mające ochronić Twoje dziecko przed uzależnieniem. Co prawda wymaga to od Ciebie zaangażowania, jednak troska o dziecko w dzisiejszym świecie powinna przeważyć szalę i zmotywować Cię do tego wysiłku.
Podsumowanie
Obecnie wielu z nas cierpi na pewne uzależnienia. Część z nich to wynik zaniedbań z młodości. Jeśli chodzi o uzależnienie od telefonu u dzieci, YouTube ma w tym względzie spory udział.
Aby przeciwdziałać uzależnieniom, wypróbuj aplikację do kontroli rodzicielskiej mSpy i obroń swoje dziecko przed wejściem w wirtualny świat. Zadbaj o jego bezpieczeństwo i zdrowie.