- Postanowiliśmy przeprowadzić akcję i uświadomić rowerzystów, że skoro nie będą oświetleni, a tak się dzieje bardzo często, narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z dąbrowską policją, a także Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego przeprowadziła taką akcję - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Skupiliśmy się głównie na dwóch grupach rowerzystach i pieszych, bo oni najczęściej giną w wypadkach drogowych i będziemy przedstawiać takie krótkie epizody z użyciem elementów odblaskowych wśród rowerzystów i bez nich. Rowerzysta, który nie posiada elementów odblaskowych jest widoczny tylko w strumieniu światła kierowcy, kierowca wtedy widzi go kierowca z odległości 20 metrów, natomiast rowerzysta wyposażony w elementy odblaskowe, światła, widziany jest już ze 150 metrów przez kierowcę w takich samych warunkach - tłumaczy Sylwia Ziemian z Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Widoczność uczestnika ruchu, jakim jest rowerzysta jest bardzo ważna. Pamiętajmy, że przepisy poza obszarem zabudowanym mówią o tym, że używanie kamizelek odblaskowych, elementów odblaskowych jest obowiązkowe, dobrze używać te elementy w obszarze zabudowanym. Kierujący, który jedzie pojazdem ma światła, ale błędne jest myślenie uczestnika ruchu, że rowerzysta jest widoczny dla tego kierującego, nic bardziej mylnego - podkreśla Robert Dorosz, egzaminator nadzorujący MORD w Tarnowie.
Szczegółowo obowiązki, jakie musi spełnić rowerzysta wyjaśnia asp. Mariusz Przeniosło z KPP w Dąbrowie Tarnowskiej. - Kierujący rowerem jest zobowiązany do korzystania ze ścieżki rowerowej, bądź ścieżki pieszo-rowerowej. Jeżeli droga nie jest wyposażona w taką ścieżkę rowerzysta powinien korzystać z prawego pobocza drogi, jeżeli droga nie posiada pobocza, lub to pobocze jest w fatalnym stanie, lub negatywnie wpływałoby na bezpieczeństwo tego rowerzysty, należy korzystać z jezdni. Wtedy poruszamy się prawą stroną jezdni jak najbliżej jej krawędzi. Oczywiście pamiętamy o elementach odblaskowych, wymagane w rowerze jest oświetlenie z przodu barwy białej bądź żółtej święcące światłem ciągłym bądź pulsującym, z tyłu rower musi być wyposażony w światło barwy czerwonej świecące światłem ciągłym lub pulsującym oraz światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkątne. Rower musi posiadać jeden sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy, najpopularniejszy jest dzwonek.
W czasie akcji przedstawiono i omówiono najważniejsze zasady poruszania się po drodze. - Omówimy wyprzedzanie, czyli kierowca powinien wyprzedzając rower stosować się do zasady odległości, to jest nie mniej niż metr, dodatkowo zachowując szczególną ostrożność. Rowerzysta mijając nie musi zachować odległości jedynie ostrożność, może omijać z lewej strony i z prawej w przypadku pojazdów, które wolno się poruszają. Zasady poruszania się po chodniku przez rowerzystów, nie wolno tak się poruszać, ale są pewne wyjątki. Rowerzystom nie wolno używać telefonów, pieszym też nie, mogą mieć słuchawki. Przedstawimy zasady poruszania się i zastosowania przez rowerzystów manewru skrętu w lewo. Rowerzysta musi zachować ostrożność, popatrzeć, czy nie nadjeżdża pojazd i wyciągnąć lewą rękę, jeżeli wykonuje manewr skrętu w lewo. Rowerzysta powinien poruszać się prawą stronę jezdni w odległości około 75 cm od krawędzi jezdni, są pewne wyjątki, może jechać środkiem jezdni przy skrzyżowaniu, w którym pas ruchu wskazuje na to, że jest to skręt w jedną lub drugą stronę - tłumaczy Sylwia Ziemian z Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
W ramach akcji zaprezentowano prawidłowe wyposażenie roweru oraz wręczano rowerzystom i pieszym elementy odblaskowe.
- Chcemy zwrócić uwagę, na to żeby rowerzyści, piesi byli bezpieczni, oznakowani, oświetleni, ta akcja profilaktyczna ma duże znaczenie, bo profilaktyka jest najtańsza i najbardziej skuteczna. Chcemy, żeby mieszkańcy, piesi, dorośli byli dobrze oznakowani, mogli korzystać z naszych dróg, chodników - mówi Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
Starosta dąbrowski apeluje również o to, by rodzice i opiekunowie zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci i wyposażyli je w odblaskowe kamizelki i elementy. - Zauważamy, że dzieci i młodzież po popołudniowych zajęciach, treningach wracają nieoświetlonymi jednośladami czy poruszają się bez odblasków. To zagraża ich zdrowiu, bezpieczeństwu, apelujemy o zwrócenie na to uwagi zarówno ze strony rodziców, opiekunów.
Koszt odblasków bądź kamizelek to kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Warto jednak o nich pamiętać, bo widoczny rowerzysta i pieszy to bezpieczny człowiek.