- To już osiemnasta bodaj edycja. Osiągnęliśmy pełnoletność nagrody imienia Tadeusza Tertila. W rocznicę zwycięskiego zrywu niepodległościowego w Tarnowie uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego, a także wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w tymże konkursie. Wspaniała chwila, gratuluję wszystkim, którzy te nagrody zdobyli, bo zawsze z tych prac jest to okazja do tego, żeby pewnym elementom przyjrzeć się po prostu lepiej, albo zobaczyć, jak nasze miasto mogłoby wyglądać w oczach tych młodych ludzi – zauważa Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
- Piękna tradycja od wielu, wielu lat. Ta tradycja cały czas dojrzewa. W tym roku, z czego się ogromnie cieszę, były prace dotyczące pomocy społecznej. Bardzo ważny temat, dlatego myślę, że wiele wniosków, ale też uwag z tych prac będziemy chcieli wdrażać do funkcjonowania swojej pomocy społecznej. I wyjątkowe miejsce, bo przecież ratusz tarnowski przypomina o wielu ważnych historycznych wydarzeniach, dlatego się ogromnie cieszę, że wspólnie z Panem Prezydentem mogliśmy dzisiaj te statuetki laureatom wręczyć – mówi Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
Nagrody Tertila rozdano w trzech kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych lub społecznych oraz dziedzinie nauk technicznych i pozostałych dla prac magisterskich, oraz dla prac licencjackich i inżynierskich.
- "Funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej w ocenie matek i ojców." Jestem akurat pracownikiem, instruktorem terapii w Warsztatach Terapii w Dzierżaninach. I właśnie pracę pisałam na temat swojej pracy, którą wykonuję i którą bardzo lubię, i która sprawia mi satysfakcję. I dlatego stąd ten pomysł. Wiedziałam o czym piszę, wiedziałam czego dotyczą problemy i stąd się wzięło – zaznacza Monika Żychowska, absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
- "Zalety wykorzystania animaloterapii w procesie wspomagania rozwoju dziecka z niepełnosprawnością." W sumie jestem zainteresowana pracą ze zwierzętami, jakoś tak przyszło, tak pewnego dnia sobie tak pomyślałam. Jeszcze studiowałam pedagogikę, więc połączenie pracy dzieci ze zwierzętami jakoś tak było, myślę, że trafnym pomysłem. To jest dla mnie takie dosyć duże wyróżnienie, tak że jestem bardzo wdzięczna i bardzo się cieszę – mówi Julia Jajkowska, absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
- "Młyn kultury. Rewitalizacja młyna zespołu Szancera w Tarnowie." W pracy zakładałam przede wszystkim podział na dwie części. Na część muzealną, która mogłaby przyciągać bardziej też zwiedzających, ale też na część warsztatowo-kulturową, która miała przyciągać lokalnych mieszkańców, czy też być pewnym ośrodkiem dla społeczności naukowej Tarnowa. Aczkolwiek trzeba też wziąć pod uwagę, że to jest praca magisterska, nie muszę się liczyć z finansowaniem, więc można było popłynąć właśnie wyobraźnią - przyznaje Katarzyna Foszcz, absolwentka Politechniki Krakowskiej.
W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia. Warto dodać, że oprócz dyplomów i statuetek, laureaci otrzymali nagrody pieniężne, których pula wynosiła 14 tysięcy złotych.