- Założonym celem jest to, aby odbudować prestiż tradycyjnego polskiego rzemiosła. Rzemiosło jest sercem i duszą naszej gospodarki, jest symbolem indywidualności, tradycji i kreatywności – mówi Andrzej Kuta, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.
- Chcemy przede wszystkim pokazać, że rzemiosło to nie tylko tradycja i historia. Dzisiaj rzemiosło to też nowe zakłady, które wiedzą, że czas, który przychodzi to czas robotyzacji i sztucznej inteligencji. Chcemy powiedzieć, że my nie boimy się wejścia w nowy wiek, kształcenia nowoczesnego, nie boimy się, że tych 75 tysięcy naszych uczniów nie sprosta tym oczekiwaniom, ale my się musimy do tego przygotować. Naszym celem jest przygotowanie tego rzemiosła, by ten czas, który przychodzi, czas niepewności, ale czas robotyzacji, nowej technologii był dobrze spożytkowany – wyjaśnia Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
- Forum to taki czas, miejsce wymiany poglądów, dyskusja, wymiana informacji, ale też pokazanie czym jest i jakim miejscu jest polskie rzemiosło. Pokazanie też tego, czym dysponuje, jakim potencjałem gospodarczym jak i edukacyjnym polskie rzemiosło. To również moment i czas na to, żeby wskazać rolę tego rzemiosła, a zarazem bolączki i trudne chwile, trudne momenty, z którymi ono się boryka – dodaje Barbara Blacha, dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.
Celem i zadaniem forum było zaprezentowanie bogactwa tradycji rzemieślniczej oraz wkładu, jaki ten sektor może wnieść do gospodarki. Był to także czas, w którym przedstawiono kluczowe potrzeby rzemieślników.
- To jest bardzo cenna inicjatywa, bo niektórzy zapomnieli, że o tym, że rzemiosło jest, a z rzemiosła korzystamy każdego dnia. Trzeba docenić rzemiosło i pokazać, że ono w gospodarce ma naprawdę ważną rolę, jest ogromnie istotną rzeczą. Co więcej, rzemiosło jest fantastycznym edukatorem, prowadzą bardzo dobre szkoły, centra, w których można się nauczyć bardzo wielu rzeczy. Dodatkowo wybranie Tarnowa na miejsce forum jest znakomitym pomysłem. Promocja, edukacja i szacunek dla tych ludzi, którzy od wielu, wielu lat prowadzą z mozołem swoje firmy i te firmy tworzą nasze PKB, to jest naprawdę coś fantastycznego – przekonuje Urszula Augustyn, poseł na Sejm RP.
- Mamy w Polsce około 500-600 tysięcy firm rzemieślniczych, to są przede wszystkim małe, rodzinne firmy, które tak naprawdę są kołem zamachowym polskiej gospodarki. Wiemy, że zmagają się z różnymi problemami, bo rynek w tej chwili nie jest łatwy, gospodarka światowa spowolniła, również złe przepisy, które wprowadził Polski Ład zdewastowały wiele systemów finansowych polskich firm, dlatego będziemy chcieli wprowadzać zmiany sukcesywnie. W tej chwili jest ustawa, która zmienia zasady płacenia składki, z całego systemu oskładkowania będzie wyłączone oskładkowanie środków trwałych – wyjaśnia Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury.
- Widzimy, że świat się zmienia, następuje automatyzacja, rozwija się cyfryzacja w przemyśle, a z drugiej strony wciąż widzimy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, którzy są profesjonalistami i mają odpowiednie kompetencje. Brakuje kadry budowlanej, elektrycznej, to jest duże wyzwanie dla organów prowadzących, dla edukacji i myślę, że tego typu wydarzenie jest niezwykle ważne, bo spotykają się różne grupy społeczne, przede wszystkim rzemieślnicy, organy prowadzące i dyskutują na temat tego co zrobić, aby właśnie to szkolnictwo branżowe, zawodowe, mogło się rozwijać – mówi Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
W czasie wydarzenia debatowano o rzemiośle jako podmiocie gospodarki narodowej i edukacji zawodowej. Do udziału w panelach dyskusyjnych zaproszono przedstawicieli rządu, samorządu oraz Związku Rzemiosła Polskiego.
- Mamy w Polsce przez ostatnie lata taki lekki upadek rzemiosła, a rzemiosło jest bardzo ważną gałęzią dla państwa. Marzę, żeby Polska podążała drogą Norwegii, w której jest bardzo silne przywiązanie do tradycji, a także duża otwartość na nowoczesność. My troszkę w ostatnich latach tę tradycję porzuciliśmy, a poszliśmy w kierunku nowoczesności. Na pewno, rzemiosło może odegrać bardzo ważną rolę szczególnie przy zmianach klimatycznych. To rzemiosło jest wysokiej jakości, długotrwałe i na pewno lepsze niż masowe produkcje, które potem szybko wyrzucamy i zaśmiecają nam klimat – podkreśla Ryszard Śmiałek, wicewojewoda małopolski.
- Polska małymi i średnimi przedsiębiorstwami stoi, a rzemiosło jest tą bazą, podstawą, na której należy się oprzeć. To nie tylko duże firmy, to nie tylko handel, to nie tylko usługi, ale przede wszystkim rzemieślnicy, którzy na co dzień rozwiązują nasze problemy. Powinniśmy z ich usług korzystać, dbać, ale także doceniać rozwój tej gałęzi gospodarki – uważa Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
- Dla mnie to jest bardzo ważne środowisko, bardzo ważna grupa, to są ludzie ciężko i uczciwie pracujący, posiadający fach w rękach, wiedzę i umiejętności. Ja życzyłbym sobie, chciałbym, żeby te umiejętności były przekazywane z pokolenia na pokolenie, aby te poszczególne branże rzemiosła nie zaginęły. Oni nie tyle produkują wspaniałe rzeczy, potrafią je wytworzyć własnymi rękami, ale też bardzo mocno wspierają rozwój samorządu lokalnego są takimi motorami w rozwoju gospodarczym – przekonuje Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
Forum Rzemieślnicze było też płaszczyzną do wymiany poglądów i doświadczeń, a także rozmowy i nawiązania kontaktów.
- Dla mnie jest kilka punktów bardzo istotnych. Przede wszystkim to politycy, samorządowcy, którzy się tutaj z nami spotkali, również frekwencja bardzo dobra. My tu przyjeżdżając jako zarząd rzemiosła polskiego byliśmy ciekawi na ile rzemiosło tarnowskie będzie zaangażowane. Oceniam bardzo pozytywnie jeśli chodzi o frekwencję, tematykę i wypowiedzi przedstawionych gości – mówi Jan Witkowski, prezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej w Warszawie.
W czasie wydarzenia wręczono Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, odznakę otrzymał przedsiębiorca Józef Sztorc.
Organizatorem Forum Rzemiosła była Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.