- Pomysł naszych Dąbrowskich Dni Profilaktyki zrodził się 8 lat temu i została nawiązana współpraca, koalicja między Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Starostwem Powiatowym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Dzięki tej ścisłej współpracy możemy być świadkami takiego wydarzenia, jakim jest dzisiejsza konferencja, która tak naprawdę jest punktem kulminacyjnym Dąbrowskich Dni Profilaktyki – mówi Anna Klimowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Konferencja to zwieńczenie całorocznej pracy naszych jednostek, mam na myśli konkursy i akcje promocyjne, których organizujemy bardzo wiele i są one skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do mieszkańców powiatu dąbrowskiego - wyjaśnia Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
W czasie konferencji mówiono o profilaktyce i nowoczesnym leczeniu raka szyjki macicy i raka piersi, poruszono zagadnienie dobrostanu dziecka w obliczu choroby i śmierci bliskich, zgłębiono także temat negatywnego wpływu stresu na jakość życia.
- Niestety obecnie mierzymy się z wieloma chorobami nowotworowymi, co tak naprawdę dotyczy zarówno samej osoby chorej, ale tak samo rodzina i dzieci są również w tej chorobie. Stąd pomysł na taką konferencję, chodzi o to aby objąć całą rodzinę wsparciem, żeby wiedzieć, jak pomagać, żeby się przede wszystkim też tego nie bać - tłumaczy Agnieszka Anioł-Głuszek, dyrektor PCPR w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Doktor Smoleń mówił o zdrowiu psychicznym o wspieraniu osób w kryzysie, zwłaszcza w kontakcie z osobami, które mają zdiagnozowaną, lub diagnozują właśnie chorobę nowotworową, z dużym naciskiem na osoby młodsze, czyli podopiecznych poradni – wyjaśnia Justyna Tomaszowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Tu zaproszeni są goście związani z oświatą, wychowaniem i to jest bardzo ważne, żeby wysłuchali specjalistów i mogli odpowiednio reagować w swoich placówkach oświatowych. Ja się bardzo cieszę, że udaje się tak skutecznie organizować tę konferencję wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Powiatowym Centrum Pomocy Rodinie, a także Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i oczywiście z Wydziałem Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej - dodaje Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
W czasie konferencji wystąpili finaliści IV Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, była też prezentacja pracy konkursowej zrealizowanej w ramach kampanii "Ja już, a Ty?" przez uczniów ZS im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.