- Sytuacja epidemiologiczna w Tarnowie oraz powiecie tarnowskim jest stabilna, co nie oznacza, że nie notujemy wzrostu chorób zakaźnych. W roku poprzednim nie mieliśmy w ogóle przypadków krztuśca. Teraz, do października 2024 roku, mamy już 54 przypadki. Płonica zwiększyła się o 44 przypadki. COVID zanotował największy wzrost w miesiącu, między miesiącem sierpniem a wrześniem, bo to był skok ponad 500 przypadków. Natomiast jeśli chodzi o grypę, to w porównywalnym okresie od 2023 do 2024 to jest skok też ponad 500 przypadków - zauważa Mateusz Wójcik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.
Ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą kropelkowo-powietrzną można znacznie zmniejszyć poprzez szczepienia i stosowanie się do podstawowych zasad.
- To są zasady higieny, to jest to jest mycie rąk, to jest dbanie odporność organizmu poprzez np. uprawianie sportu, czy właściwe odżywianie się. To jest unikanie zatłoczonych miejsc, to jest unikanie kontaktu z osobami chorymi. Jeśli możemy unikać, to unikajmy. Jeśli opiekujemy się takimi osobami, które chorują i wiemy, że chorują, to zadbajmy o siebie, zabezpieczmy się, używajmy maseczek, dezynfekujmy powierzchnie, dezynfekujmy przedmioty, które używamy przy pielęgnacji takich osób – zaznacza Mateusz Wójcik.
Zdaniem sanepidu, to właśnie zmniejszenie wyszczepialności jest jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań.
- W mediach, w otoczeniu funkcjonuje, istnieje bardzo dużo informacji, które są nierzetelne, które nie są poparte żadnymi dowodami naukowymi. Jest bardzo teraz zintensyfikowana akcja ruchów antyszczepionkowych. To wszystko powoduje, że nasi mieszkańcy mogą mieć mętlik w głowie, mogą mieć wątpliwości, co do podjęcia decyzji, czy szczepić się, czy też nie, i faktycznie unikają tych szczepień, bądź w ogóle się nie szczepią – przyznaje Mateusz Wójcik.
Warto pamiętać o tym, że niezgłaszanie swoich dzieci do szczepień obowiązkowych może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.
- W Polsce obowiązuje program szczepień ochronnych. Jeśli dzieci szczepione są zgodnie z programem i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to uzyskujemy bardzo dobrą ochronę populacyjną. W stosunku do rodziców, którzy unikają szczepień swoich dzieci, jesteśmy z obligowani prowadzić postępowanie administracyjne. Na dzień dzisiejszy 427 rodziców 321 dzieci otrzymało tytuły wykonawcze w związku z tym, że albo unikało szczepienia, albo w ogóle dzieci nie zaszczepili – stwierdza Mateusz Wójcik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.
Grzywna za nieszczepienie dziecka może wynieść jednorazowo nawet 10 tysięcy złotych.