- W tym dniu możemy podziękować sołtysom za ich ciężką pracę. Wieloletnią pracę niejednokrotnie, ale to jest ogromnie ważne, że dzisiaj się spotykamy, też rozmawiamy i dziękujemy, ale też podsumujemy pewną współpracę, bo ja sobie ogromnie cenię zdanie sołtysów. Oni są takim łącznikiem między mieszkańcami, a samorządowcami, wójtami, burmistrzami, czy starostami. I dlatego to jest bardzo cenne. Dzisiaj się bawimy, dzisiaj świętujemy i dziękujemy za tę ich ciężką pracę – mówi Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- Jestem tak szczęśliwy, że to stowarzyszenie powstało i tak liczne jest, że 154 członków to jest naprawdę już ogromne stowarzyszenie, a przede wszystkim cieszy to, że jesteśmy w dalszym ciągu wszyscy razem, że się wspieramy. I ja chciałem tu podziękować przede wszystkim wszystkim sołtysom, bo oni to tworzą, ja po prostu tym kieruję. Mamy troszeczkę takich imprez całorocznych i też bez wsparcia starostwa, bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego nie byłoby to możliwe – przyznaje Tadeusz Bąk, burmistrz miasta i gminy Wojnicz.
- Z wielką przyjemnością przyjęliśmy propozycję objęcia patronatem tego wydarzenia. Dlatego, że dotyczy to osób, które w sposób absolutnie z otwartego serca angażują się w pracę swoich sołectw, swoich miejscowości. Poświęcają swój czas, poświęcając czas, który być mogliby spożytkować również na potrzeby rodziny, czy na jakąś swoją działalność, aktywność zawodową, ale jednak jako sołtysi są najbliżej mieszkańców. Są po to, żeby tym mieszkańcom służyć, załatwić te sprawy na samym dole, tak, żeby wszystkim nam żyło się dobrze – przyznaje Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
- Dziesięć lat temu właśnie wspólnie z panem Tadeuszem Bąkiem usiedliśmy do stołu i stwierdziliśmy, że musimy tych sołtysów, którzy ciężko pracują dla swoich miejscowości, w jakiś sposób uhonorować. I wtedy właśnie zrodził się taki pomysł, ażeby właśnie uhonorować taką statuetką okolicznościową, dyplomem i nagrodami rzeczowymi czy finansowymi ze strony gminy. Przyjęło to się bardzo dobrze. Dzisiaj widzimy po ilości właśnie sołtysów, po ilości wójtów, burmistrzów, że ta gala jest czymś wspaniałym, jest docenieniem pracy sołtysów – zauważa Roman Łucarz, wicestarosta tarnowski.
Tym razem tytuł najlepszego sołtysa powiatu tarnowskiego minionego roku otrzymały ex aequo dwie osoby: Ewa Michałek z gminy Tuchów oraz Grażyna Pierz z Rzepiennika Strzyżewskiego. 25 lat działalności na tym stanowisku dało im wiele powodów do dumy.
- Na pewno z wszystkich inwestycji, które udało mi się dokonać przez te 25 lat, żeby zmienić moją miejscowość, żeby się rozwijała, z dobrej współpracy z władzami gminy, z Radą Gminy, z Radą Sołecką, z instytucjami kultury oraz również z moimi mieszkańcami, mojej miejscowości. Największe wyzwanie to jest praca z ludźmi przede wszystkim. Pokonanie wielu problemów, rozwiązywanie tych problemów, no i dobór inwestycji, żeby wieś się właśnie rozwijała, żeby sołectwo prężniało, mieszkańców przybywało i wszystkim żyło się lepiej i wygodniej – mówi Ewa Michałek, sołtys Zabłędzy.
- Dumna jestem tym, że miałam szacunek wśród mieszkańców, sześć kadencji wygrałam, ludzie mnie szanowali, lubili. Udało się za mojej kadencji bardzo dużo zmienić w wiosce. Drogi były żwirowane, błotne. Teraz prawie wszystkie są asfaltowe. Śmieci lądowały w lasach, teraz jest segregacja. Przyjeżdżają, odbierają odpady, jest kanalizacja. Zmienia się po prostu Rzepiennik na dobre, pięknieje, lepiej się ludziom żyje – stwierdza Grażyna Pierz, sołtys Rzepiennika Strzyżewskiego.
- To jest bardzo ważną inicjatywą tutaj, zwłaszcza dlatego, żeby docenić tutaj pracę na tym najniższym szczeblu, jakim jest sołectwo, ponieważ tam człowiek spotyka się z największymi problemami: brakiem chodnika, problemami z nieświęcącymi latarniami, wszystko to, co dotyczy tych najmniejszych komórek. I to sołtys musi przekazać tę informację na wyższe szczeble i zawalczyć o swoje społeczeństwo, o swoją wspólnotę w wyższych instancjach – podkreśla Piotr Łosiński, kierownik delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie.
- Uczestniczymy dzisiaj w wspaniałej gali o wybory najlepszego sołtysa ziemi tarnowskiej. Ja chciałam tylko z tego miejsca dodać, że miała być dzisiaj z nami pani Elżbieta Knapik, długoletnia sołtys z miejscowości Gromnik, zarazem radna. Już była pani sołtys niestety nie mogła przybyć, ale z tego miejsca chciałam jej bardzo serdecznie podziękować za całą dotychczasową pracę, za służbę, za tę pracę właśnie u podstaw – mówi Małgorzata Kras, wójt gminy Gromnik.
Warto dodać, że pierwotnie konkurs na najlepszego sołtysa powiatu tarnowskiego organizowany był podczas dożynek, a gala sołtysów odbyła w Centrum Paderewskiego po raz czwarty.