- Tarnowskie Kino Marzenie to niewątpliwie jedno z najstarszych kin działających pod tą samą nazwą, nieprzerwanie. Działa od 1913 roku, ale jego pierwsze projekcje odbywały się w Hotelu Neumana, już nie istniejącym, na rogu Wałowej i Brodzińskiego. Następnie kino przeniosło się do pasażu Tertila i dopiero w 1924 roku, piątego października 1924 roku, odbyła się pierwsza projekcja w nowo wybudowanym gmachu właśnie tutaj na Staszica 4. Wówczas ta ulica nazywała się Przecznica Różana – zauważa Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Warto dodać, że kino Marzenie jest od 33 lat gospodarzem Tarnowskiej Nagrody Filmowej, drugiego najstarszego festiwalu polskich filmów w naszym kraju.
- Od wielu, wielu lat dla wielu pokoleń tarnowian to właśnie to miejsce kojarzy się z tarnowskim kinem. Tutaj przychodzili nasi rodzice, dziadkowie i życzymy sobie tego, że będą przychodzić tutaj także nasze dzieci i nasze wnuki. W tym miesiącu do kina zapraszamy nie tylko na stare filmy, nie tylko na filmy w gwiazdorskiej obsadzie, ale także zapraszamy na koncerty, zapraszamy na spotkania z krytykami, na warsztaty animacji poklatkowej, na wystawy fotograficzne – wymienia Tomasz Kapturkiewicz.
Bilety na każde z jubileuszowych wydarzeń można zakupić w symbolicznej cenie 100 groszy.
- Zapraszamy w najbliższą sobotę, 12 października, na spotkanie z panem Stanisławem Janickim, legendą polskiego kina, autorem legendarnego programu „W starym kinie” nadawanego przez wiele, wiele lat w Telewizji Polskiej. Zapraszamy także na spotkanie z Tomaszem Raczkiem, z Dianą Dąbrowską. Będzie wiele wspaniałych filmów i mam nadzieję, będzie wiele wspaniałych wspomnień – dodaje Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Spotkania poprzedzone są projekcją filmów. Widzowie mogą zobaczyć takie klasyki kina jak „Codzienne marzenia”, „Chłopców z ferajny” czy „Co się zdarzyło Baby Jane”.