- Dziękujemy panu wojewodzie, że zgodził się na te propozycje, które od wielu lat składaliśmy, ponieważ wiedzieliśmy, że zapotrzebowanie na obszarze powiatu tarnowskiego, ale nie tylko, jest duże. Chcemy jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców - wyjaśnia Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
Zwiększenie z obecnych 13 do 15 dyżurujących karetek w tarnowskim pogotowiu wiąże się ze zmianą planu ratownictwa medycznego Małopolski. Konsekwencją dołożenia dwóch zespołów typu "P", czyli podstawowych, jest zmniejszenie liczby "esek" (typu "S"), czyli karetek specjalistycznych, w których dyżuruje lekarz. Obecnie na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego jest trzy takie zespoły, niebawem będą dwa. Trzeba też podkreślić, że jest to także odpowiedź na to, że lekarzy, którzy chcą pracować w karetkach brakuje.
- Ratownicy medyczni w przeszłości byli kojarzeni z sanitariuszami, to już dawno, dawno temu odeszło do lamusa. Zespoły ratownictwa medycznego są w pełni profesjonalne, ratownicy medyczni, pielęgniarze, pielęgniarki systemu są to osoby po studiach, są doskonale przygotowani. Tarnowskie pogotowie cieszy się bardzo dobrą renomą jeśli chodzi o ratownictwo medyczne, my stawiamy na jakość i ratownicy są przygotowani do tej pracy, a przez to w pełni bezpiecznie mogą się czuć mieszkańcy powiatu - podkreśla Krzysztof Krzemień, dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.
Dwie dodatkowe karetki, które będą funkcjonować w tarnowskim pogotowiu dyżurować będą po 12 godzin dziennie. Zespół ratownictwa medycznego w filii w Wietrzychowicach będzie działał od 8:00 do 20:00. Jeśli chodzi o karetkę przy al. M.B. Fatimskiej trwają jeszcze rozmowy, bo Starostwo Powiatowe w Tarnowie wolałoby, by zabezpieczała ona mieszkańców w godzinach nocnych.
- Wysłaliśmy opinię, że najlepszymi godzinami funkcjonowania nowej karetki na M. B. Fatimskiej będzie od 20:00 do 8:00, ponieważ już tam jedna funkcjonuje od 8:00 do 20:00. Chcemy to zamknąć całodobowo jeśli chodzi o funkcjonowanie tej filii w Tarnowie - tłumaczy starosta tarnowski.
- Każde dodatkowe godziny, które możemy wydłużyć to dobry znak, bo chciałbym przypomnieć, że nie wszystkie zespoły ratownictwa medycznego funkcjonują 24 godziny na dobę. Mamy takie zespoły jak w Zakliczynie, jak przy ul. Błonie w Tarnowie, jak przy al. M. B. Fatimskiej, jak w Lisiej Górze, gdzie karetki są 12-16 godzin, a chcielibyśmy, aby mieszkańcy czuli się jeszcze bardziej komfortowo, bezpiecznie - zaznacza dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.
Warto podkreślić, że karetki nie mają rejonizacji. Te z tarnowskiego pogotowia mogę zostać wezwane do zgłoszenia poza miasto czy powiat tarnowski. Dyspozytor wysyła ten zespół ratownictwa medycznego, który jest najbliżej pacjenta.