- Jest taki plan, jest taki pomysł, żeby te krypty połączyć. Żeby, jeżeli będą takie możliwości techniczne, stworzyć taką podziemną trasę w Bazylice Katedralnej, w której moglibyśmy udostępnić to, co jest pod ziemią, a przy tej okazji też może i opowiedzieć historię katedry, która wzrastała wraz z Tarnowem, jak i też historię naszego miasta, która ściśle jest złączona też z katedrą, z kościołem najpierw parafialnym, później kolegiackim, później katedralnym – przypomina ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie.
Podziemia Bazyliki Tarnowskiej nadal skrywają wiele sekretów, o czym świadczą przeprowadzone kilka miesięcy temu wnikliwe badania w krypcie Ostrogskich.
- W katedrze mamy siedem krypt. Aktualnie tylko jedna z nich, czyli Krypta Biskupów Tarnowskich, która znajduje się w nawie południowej, jest dostępna, szczególnie w listopadzie. Natomiast oprócz tej krypty mamy te dwie takie cenne krypty dotyczące właścicieli Tarnowa, czyli hetmana Tarnowskiego, księcia Janusza Ostrogskiego – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie.
- W tych kryptach okazuje się, że również znajdują się unikatowe sarkofagi cynowe rodu Ostrogskich. W jednym z nich spoczywa Konstanty Ostrogskich, w drugim z kolei jego żona Teofila, więc to też na skalę europejską i Polski wielka atrakcja. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzą, że jest to jeden z ciekawszych, układów krypt w Polsce i jeszcze dużo niespodzianych tam się może kryć. Więc myślę, że warto zainwestować w tę sprawę, a myślę, że z budżetu miasta i rady osiedla warto wesprzeć ten bardzo cenny tutaj projekt – stwierdza Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla Starówka w Tarnowie.
Rada Osiedla Starówka postanowiła przeznaczyć 10 tysięcy złotych na wsparcie opracowania koncepcji architektonicznej podziemnej trasy turystycznej.
- Jeżeli to technicznie będzie możliwe, no i finansowo możliwe do zrealizowania, to by się łączyło też z jakąś formą połączenia ich tu jakimiś korytarzami, tak żeby przewidzieć i wejście do tych krypt i wyjście, które będzie bezpieczne, które też nie będzie zakłócało charakteru sakralnego świątyni – dodaje ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie.
Warto dodać, że parafia katedralna już teraz zbiera środki na renowację zabytkowych cynowych sarkofagów rozprowadzając cegiełki na ten cel.