- Stulecie oddania tego budynku we władanie mieszkańców, bo to taki był cel Wincentego Witosa, aby społeczeństwo lokalne integrowało się. Różnego rodzaju spotkania, szkolenia, kursy, ale też i pokazy w tym budynku się odbywały. Zresztą historia tego budynku jest tak bogata, że tutaj można było mówić o tym dość długo. Bardzo ważne miejsce na mapie powiatu tarnowskiego, dlatego się cieszę, że mogą dzisiaj uczestniczyć w tym wydarzeniu, w tym historycznym wydarzeniu – przyznaje Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
W obchodach uczestniczył również prawnuk inicjatora budowy i patrona Domu Ludowego w Wierzchosławicach.
- Ten dom powstał przede wszystkim ze składek prywatnych poszczególnych gospodarzy mieszkających na terenie gminy. No i Witos, mój pradziadek, przekonywał ich, mówiąc o celowości powstania takiego obiektu. No i kiedy on powstał po paru latach, czyli dokładnie 100 lat temu, to rzeczywiście od tego czasu tutaj szereg działań dowodzi, że ten Dom był potrzebny i jest potrzebny nadal – zauważa Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa.
- Dużo problemów z budową tego domu powodowało to, że w pewnym momencie była budowa również plebani, plebani murowanej, i takie dywagacje między wójtem a plebanem, jak to zwykle w takim okresie się działy, też tutaj miały miejsce. Jak widzimy, dom ludowy powstał, plebania również jest. Mamy świadomość tego, że ten Dom Ludowy to jest miejsce historyczne, miejsce ważne dla mieszkańców gminy i bardzo się cieszę, że tak dużo ciekawych rzeczy się w nim dzieje – wyznaje Małgorzata Moskal, wójt gminy Wierzchosławice.
Dom Ludowy w Wierzchosławicach był też motywem przewodnim prac biorących udział w konkursie plastycznym. Brały w nim udział nawet grupy przedszkolne.
- Konkurs skierowany był głównie do młodzieży szkół z terenu gminy, czyli pięciu szkół i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dwudniakach. To też była taka specjalna kategoria, która była dla nas szczególnie istotna i ważna. Na konkurs wpłynęło dużo prac, około sześćdziesięciu. Komisja przyznała nagrody w czterech kategoriach, w sumie nagrodzono dwanaście prac – mówi Joanna Przybyło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach.
- To jest ogromna radość, że wszystkie szkoły, które są na terenie gminy Wierzchosławice uczestniczyły dzisiaj, zacni goście, prawnuk Wincentego Witosa, ale też osoby, które wspominały tę historię od wielu, wielu lat, pokazuje, że ta tradycja była, jest, i będzie trwała i to jest ogromnie ważne – podkreśla Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
Prace konkursowe będzie można oglądać w Domu Ludowym w Wierzchosławicach do końca bieżącego roku.