Pomimo wielu policyjnych apeli, ostrzeżeń, a także akcji skierowanych na ujawnianie i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących, niektórzy kierowcy nadal decydują się wsiąść za kierownicę jednośladów pomimo wypitego wcześniej alkoholu.
W piątek 20 września przed godz. 12, policjanci ruchu drogowego, w Straszęcinie, zatrzymali do kontroli drogowej 40-latka kierującego rowerem, którego sposób jazdy sugerował, że może być pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 4 promile alkoholu w organizmie.
W sobotę 21 września po godz. 17, na ulicy Paderewskiego w Dębicy, policjanci zauważyli rowerzystę, który na widok radiowozu natychmiast zszedł z pojazdu. Mężczyzna skierował się w uliczki ograniczające ruch samochodowy. Został zatrzymany do kontroli kilkaset metrów dalej, jadąc rowerem ulicą Konarskiego. Mundurowi wylegitymowali rowerzystę. Okazał się nim 52-letni mieszkaniec Dębicy. Badanie urządzeniem wykazało w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu.
W niedzielę 22 września policjanci ruchu drogowego pełniący służbę na terenie Woli Żyrakowskiej zatrzymali do kontroli 50-letniego rowerzystę. Badanie urządzeniem wykazało u mieszkańca Dębicy ponad 1,5 promila alkoholu.
Wszyscy pijani rowerzyści zostali ukarani mandatem wysokości 2500 złotych.
Pamiętajmy:
Od 1 stycznia 2022 r. jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2500 złotych.
Sąd może orzec też zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W przypadku kiedy rowerzysta w okresie trwania sądowego zakazu jazdy na rowerze, wsiądzie ponownie na jednoślad, będą groziły mu trzy lata więzienia. Bez znaczenia będzie czy jest pijany czy trzeźwy.
Korzystając z roweru, zadbajmy także o jego stan techniczny. Rower powinien posiadać sprawnie działające hamulce i odpowiednie wyposażenie, a szczególnie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdu. Dodatkowo każdy rowerzysta, pomimo że nie jest to obowiązkowe, powinien korzystać z kasku ochronnego, ponieważ nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, może doprowadzić do tragicznych skutków.