- Ten konkurs skierowaliśmy do osób z niepełnosprawnością z powiatu dąbrowskiego, ale zaprosiliśmy również z powiatu tarnowskiego. Cieszymy się bardzo, że tak licznie odpowiedzieli nam uczestnicy. Dzisiaj gościmy ponad 200 osób. Proszę Państwa, jest to dziewiąta edycja. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Samorządu Powiatu Dąbrowskiego, gdzie Powiat jest członkiem, możemy organizować takie przedsięwzięcia – zauważa Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
- Bardzo dziękujemy organizatorom, że chcą takie przedsięwzięcia organizować i że nas na nie zapraszają. Bierzemy udział we wszystkich organizowanych do tej pory piknikach integracyjnych połączonych z różnymi konkursami. I dla mnie bardzo ważne jest to, że może cała grupa uczestniczyć w takim wydarzeniu, nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane samym konkursem. Mamy w naszej placówce wiele osób niżej funkcjonujących i jest to ważne, że one również mogą uczestniczyć w takim ważnym, kulturalnym wydarzeniu – zaznacza Maria Bielaszka, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy.
W tym roku, w związku z 80. rocznicą śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz 20. rocznicą śmierci Czesława Miłosza, to właśnie z ich wierszami mierzyli się uczestnicy konkursu.
- Czekamy na to spotkanie bardzo przez cały rok, żeby się tu spotkać, żeby się zintegrować z różnymi placówkami. Dla naszych podopiecznych jest to taki moment, gdzie mogą pokazać, co potrafią. Nasi uczestnicy czekają na ten moment, żeby się przygotować. Wcześniej było śpiewanie, teraz jest czytanie wierszy. Jest to taki czas, gdzie oni się przygotowują miesiącami tak naprawdę do tego wydarzenia. I cieszymy się, że oni mogą tutaj się zintegrować razem z innymi placówkami – podkreśla Przemysław Śliwa, Dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Generalnie kierowaliśmy się tymi kryteriami, które są określone w regulaminie tego konkursu. Niemniej jednak, podstawowym, takim głównym kryterium była wrażliwość interpretacji naszych uczestników konkursu i ten przekaz, taki właściwy dla nich, bo właśnie ta wrażliwość powoduje to, że te przekazy są takie niepowtarzalne, specyficzne, są szczególne. Stąd też wysoki potem stopień skomplikowania, jeżeli chodzi o przyznanie poszczególnych miejsc i tych wyróżnień, bo tak naprawdę tych miejsc powinniśmy mieć zdecydowanie więcej na podium, żeby można było wszystkich nagrodzić według tego, co nam tutaj przedstawili – przyznaje Anna Mikos, przewodnicząca jury konkursu „Niezwykła moc zwykłego czytania”.
Zwycięzcą tegorocznego konkursu czytania, podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, został Wojciech Węgiel, podopieczny Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kupieninie.
- To jest chyba jak dar. Na początku pakuje się dużo razy tekst do głowy. Nic nie widać rezultatów i nagle, zdanie po zdaniu, się odblokowywuje – przyznaje Wojciech Węgiel, zdobywca I miejsca.
Jak sam przyznaje, każdy konkurs wymaga wielu miesięcy przygotowań, a zwycięstwa w poprzednich konkursach wcale nie ułatwiają kolejnych.
- Trudniej, o wiele trudniej, ponieważ poszczególni autorzy mają oryginalny styl pisania i jakby inny język poetycki – stwierdza Wojciech Węgiel.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.