Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to jeden z tych produktów, których nie może zabraknąć w Twojej spiżarni. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem kuchni polskiej, włoskiej, śródziemnomorskiej czy jeszcze innej, dobra oliwa extra vergin pomoże Ci podkręcić smak potraw, a przy tym dostarczy Twojemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych, w tym m.in. polifenoli. Na rynku można znaleźć aromatyczny sok z owoców drzew oliwnych pochodzących z różnych krajów z długimi tradycjami jego produkcji. Na jakie warto zwrócić uwagę? Sprawdź!
Hiszpańska oliwa z oliwek
Niewiele osób wie, ale Hiszpania jest największym eksporterem oliwy z oliwek w Unii Europejskiej. To zobowiązuje, a tym samym oczekuje się od ich produktów wysokiej jakości w duecie z niesamowitymi wrażeniami kulinarnymi. I tak w istocie jest, a wszystko za sprawą ogromnych gajów oliwnych rozciągających się przez całą Andaluzję położoną w południowej części kraju. Wybierając się na wycieczkę w tamte rejony nie sposób oprzeć się wrażeniu, że niemalże na każdym kroku można zetknąć się z pnącymi się drzewkami spowijającymi horyzont.
Nietrudno zatem się dziwić, że dobrej klasy hiszpańska oliwa to wręcz absolutny must have każdego fana tamtejszej kuchni i nie tylko. Wyróżnia się ona wyjątkowym smakiem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Możesz w niej wyczuć aromat świeżych oliwek, który przełamany jest subtelną pikantnością i pieprznością, które idą w parze z gorzkawym posmakiem.
Oliwę prosto z półwyspu Iberyjskiego warto mieć zawsze pod ręką. Dzięki niej wydobycie głębi smaku wielu potraw staje się dziecinnie proste. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że Hiszpanie znani są z tego, że swoją oliwę z oliwek extra virgin pozyskują w wyniku tłoczenia mechanicznego kilku odmian tych wyjątkowych owoców, czego efektem są niepowtarzalne wrażenia kulinarne.
Ponadto możesz zachwycić się walorami różnych odmian oliwek prosto z Hiszpanii, których z uwagi na ogromne tradycje ich uprawy nie brakuje. W zależności od danego regionu, degustując ten złocisty płyn możesz wyczuć dominującą słodycz, pikantność, jak również goryczkę. Niezależnie od tego, na którą ostatecznie postawisz możesz mieć pewność, że błyskawicznie skojarzysz ją z hiszpańskimi gajami oliwnymi. Co ważne, możesz ją jeść na wiele sposobów, ale najlepiej smakuje w towarzystwie mięs, jak również warzyw.
Włoska oliwa z oliwek
Włoska oliwa extra virgin to absolutna klasyka gatunku, bez której przygotowywanie aromatycznych potraw prosto ze słonecznej Italii trudno sobie wyobrazić. Ma ona swoich fanów na całym świecie, a jako dodatek do klasycznych pizz, kremowych makaronów czy pomidorowych sosów spisuje się znakomicie. Tajemnica sukcesu olio extra vergine to w dużej mierze efekt starannie opracowanych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jak również specjalnych metod produkcji.
Musisz wiedzieć, że smak włoskiej oliwy z oliwek to w dużej mierze kwestia regionu, z którego pochodzi. Do najważniejszych można zaliczyć takie jak m.in. Sycylia, Toskania, Abruzja, Kalabria czy też Umbria. Wyznacznikiem ich jakości jest certyfikat DOP czy też IGP, który jest dowodem na to, że masz do czynienia z włoskim produktem regionalnym.
Jak smakują włoskie oliwy? Ich walorów nie sposób porównać do tych pochodzących z innych krajów. Wiele zależy od tego, w jakim regionie zostały wyprodukowane. W niektórych na pierwszy plan wysuwa się słodkawy aromat migdałów, w innych natomiast zapach świeżo skoszonej trawy czy owocowe aromaty. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że ich znakiem rozpoznawczym jest ziołowy charakter, który wynika z dodawania różnorodnych przypraw na etapie produkcji. W praktyce mowa o takich jak np. oregano, rozmaryn, chilli, a nieco rzadziej czosnek. Dzięki temu możesz postawić na produkt, który najlepiej wpisuje się w Twoje kulinarne serce i upodobania.
Grecka oliwa z oliwek
Grecja to kolejny kraj na mapie Europy, w którym oliwa z oliwek stanowi absolutną podstawę lokalnej kuchni. Tamtejsze tradycyjne pozyskiwania tego złocistego płynu sięgają czasów starożytności i nic nie wskazuje na to, aby miały się zakończyć. Wręcz przeciwnie - wciąż przybywa koneserów greckiej oliwy z pierwszego tłoczenia, która powstaje z owoców drzewek oliwnych pokrywających niemalże wzdłuż i wszerz całą Helladę - zarówno malownicze wysepki, jak również część kontynentalną.
Lata mijają, a metody produkcji greckiej oliwy z oliwek się nie zmieniają. Jest ona wytwarzana w sposób naturalny, w wyniku mechanicznego tłoczenia, dzięki któremu możesz cieszyć się pełnią smaku i aromatu soku ze świeżych oliwek dojrzewających pod południowym słońcem. Nie dziwi więc fakt, że wielu miłośników kuchni śródziemnomorskiej sięga właśnie po nią. Możesz skropić nią sałatki, albo przygotować na jej bazie dressing. Świetnie spisuje się jako baza popularnego sosu winegret. Wyróżnia się delikatnym smakiem, w którym mocno wyczuwalne są słodkawe nuty, a całość przełamana jest subtelną goryczką przyjemnie pobudzającą kubki smakowe. W Grecji dość częstym widokiem są lokalni mieszkańcy smarujący pieczywo oliwą zamiast masła, co tylko jest dowodem na to, że jej walory smakowe nie pozostawiają żadnych wątpliwości.