- Postępowanie administracyjne zostało przez nas wszczęte z urzędu ze względu na uszkodzenie tego obiektu spowodowane zawaleniem się fragmentu ściany. W takich sytuacjach my mamy obowiązek podjąć działania z urzędu - mówi Mariusz Przęczek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tarnowie.
Decyzję o rozbiórce wydał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Tarnowie, jednak odwołanie od tej decyzji złożył Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków (delegatura w Tarnowie), następnie rozpatrzeniem odwołania zajął się Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
- Rozpatrywane były akta sprawy całościowo, które przesłaliśmy. W aktach sprawy były protokoły z naszych kontroli oględzin, a także z oględzin, które przeprowadzał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. I w aktach sprawy była przede wszystkim ekspertyza, która wskazywała na nieodpowiedni stan techniczny obiektu. Te wszystkie ustalenia stanu faktycznego były zestawiane z obowiązującym stanem prawnym - mówi Mariusz Przęczek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tarnowie.
W związku z tym Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie utrzymał nakaz, jedynie modyfikując termin przystąpienia do rozbiórki.
- Decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie jest z 2 września. My ją otrzymaliśmy 3 września, więc zakładam, że tak samo tę decyzję nakazową otrzymał właściciel obiektu i od tego momentu ten termin przystąpienia do rozbiórki nie może być krótszy niż 6 tygodni - mówi Mariusz Przęczek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tarnowie.
Wobec tego prace nad rozbiórką budynku powinny się rozpocząć już w połowie października.