- Jest to nowe świadczenie, o które można się starać od 1 stycznia 2024 roku i jeśli chodzi o ten etap wnioskowania, to jakby można go podzielić na dwa etapy. Pierwszy, aby móc złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS, najpierw trzeba mieć orzeczenie z Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności - tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
- Wszystkie osoby z niepełnosprawnością, które mają orzeczenie, czy to z miejskiego, powiatowego zespołu do spraw orzekania, czy z jakiegokolwiek innego systemu, bo w Polsce jest kilkanaście systemów orzekania o jakiejkolwiek niepełnosprawności czy niezdolności do pracy, do samodzielnej egzystencji. Każda z osób, która ma takie orzeczenie, ocenia sama siebie najpierw, gdzie ma ograniczenia i gdzie ma mocne strony i później jest to weryfikowane przez odpowiednią komisję, która te punkty przyznaje – dodaje Tomasz Eliasz Wardzała, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.
- W tym orzeczeniu Wojewódzki Zespół przyznaje specjalne punkty wsparcia. I na podstawie dopiero tego orzeczenia i tych punktów, my przyznajemy świadczenie wspierające - wyjaśnia Anna Szaniawska.
W przypadku przyznania najwyższej liczby punktów, wysokość świadczenia wspierającego może wynieść niemal cztery tysiące złotych miesięcznie.
- 100% tego świadczenia wynosi tyle, ile renta socjalna. Od 1 marca jest od 1780 zł i 96 groszy. Można otrzymać od 40% do 220% renty socjalnej w zależności od punktacji przyznanej w orzeczeniu z WZON. I dlatego dzisiaj tłumaczymy, w jaki sposób wygląda przyznawanie tych świadczeń. Sporo ludzi dzisiaj przyszło i frekwencja dopisała - przyznaje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Wnioski o świadczenie wspierające można składać tylko droga elektroniczną. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych, portal Empatia, lub też bankowość elektroniczną.